Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Младото поколение не иска да промени познатия си начин на живот
Сирийският бежанец Хасан Салероглу и семейството му живеят в Истанбул от много години. Те имат сладкарница в един от кварталите в града, в който живеят около 60 000 негови сънародници. След падането на режима на Асад пред семейството стои въпросът дали да се върнат в Сирия. Хасан смята, че би могъл да отвори магазин и в своята родина, разказва Voice of America.
От другата страна на улицата, на която се намира сладкарницата, е магазинът за дрехи на Емел Данял, която обмисля да се върне в дома си в Алепо. Но също така тя се опасява, че ако по-възрастните членове на семейството решат да се върнат в Сирия, по-младите и децата не желаят това. „Сирия ни липсва, мъчи ни носталгия, но децата искат да останат тук. Поколението сирийци, отрасли в Турция, не мисли за връщане”, казва още жената.
Откакто Асад избяга от Сирия, турските власти съобщават, че около 35 000 сирийци от близо 4 милиона, живеещи в Турция, са се прибрали у дома.
Асоциацията на бежанците в Султанбейли предоставя помощ на някои от 600 000 сирийски бежанци в Истанбул.
Директорът на социалните грижи Кадри Гюнгьору казва, че желанието на сирийците да се върнат в страната си е било много силно в началото. Но след това са си дали сметка, че там няма инфраструктура, няма образование, няма болници. Той допълва, че ако бежанците не се върнат, обществеността ще реагира и ще пита защо отказват, щом Сирия е вече безопасна.
Лидерите на сирийските бунтовници твърдят, че са скъсали с джихадисткото си минало
Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че ще улесни бързото завръщане на бежанците, като обеща, че това ще се случва, ако те имат желание. Въпреки това анализаторите предполагат, че може да се стигне до по-строги действия, тъй като президентът е наясно, че ако не изпрати бързо сирийците в страната им, това може да доведе до политически последици заради недоволството на местното население, посочва VOA.
Редактор: Цветина Петрова