Снимка: iStock, илюстративна
Технологията на екипа може да намери приложение в регенеративната медицина
Изследователи от Токийския столичен университет са създали наноструктурирани повърхности от алуминиев оксид, които са силно антибактериални, но могат да се използват за култивиране на клетки, пише „Физ. орг.”
Японски учени създадоха пластмаса, която се разгражда в почвата и в морската вода (ВИДЕО)
Учените са установили, че повърхностите от аноден порест алуминий (APA), получени чрез специфичен метод на обработка, имат безпрецедентна устойчивост на бактериален растеж, но не пречат на клетъчните култури.
Технологията на екипа може да намери приложение в регенеративната медицина, където висококачествени клетъчни култури без бактериално замърсяване могат да се произвеждат без антибиотици.
Български учени създадоха прототип на човешка кожа (СНИМКИ)
Повърхностите, които са устойчиви на бактериално замърсяване, играят жизненоважна роля в общественото здраве и във всекидневието. Макар устойчивостта да е постижима с мощни антибиотици и химикали, това води до отрицателно въздействие върху околната среда, рискове за здравето и потенциална поява на опасни, резистентни на антибиотици щамове.
Поради тази причина се търсят алтернативни начини за контрол на разпространението на бактериални патогени. Именно тук се появяват наноструктурираните повърхности. В началото на миналото десетилетие е доказано, че естествено образуваната наноструктура върху крилата на цикадите и водните кончета може да устои на бактериално замърсяване.
Впоследствие учените започват да търсят начини за производство на изкуствени повърхности, които могат да постигнат същия ефект.
Авторите на настоящото изследване проучват използването на аноден порест алуминий (APA). Те са усъвършенствали метод на обработка, постигайки повърхности, които значително превъзхождат съществуващите. Най-важното е, че тези повърхности не са опасни за биологичните клетки, култивирани върху тях.
Предимството на повърхностите от аноден порест алуминий (APA) пред останалите е, че са ефективни срещу бактерии, устойчиви на антибиотици, както и че прекомерната им употреба не може да доведе до появата на
по-устойчиви щамове.
Постижението на екипа е добра новина за регенеративната медицина, при която клетките се култивират в лабораторията, преди да бъдат въведени в пациента за лечение на увреждания на тъкани и органи. Всеки бактериален нашественик в клетките може да има тежки последици за болните пациенти, което обикновено е свързано със специализирана и скъпоструваща стерилна среда.
Редактор: Виктория Гетова