Снимка: iStock
Съдия Дебора Бордман заяви, че документът противоречи на 14-та поправка и е противоконституционна
Втори федерален съдия блокира изпълнителната заповед на президента Доналд Тръмп, която има за цел да прекрати гражданството по рождение. Съдия Дебора Бордман заяви в сряда по време на изслушване, че заповедта вероятно е противоконституционна, "противоречи на ясния текст на 14-та поправка" и на „250-годишната история на нашата нация" по отношение на тази тема.
Федерален съд блокира решението на Тръмп за гражданството по рождение
„Нито един съд в страната никога не е одобрявал тълкуването на президента“, каза още тя. И допълни, че „този съд няма да е първият.
Настоящият случай е заведен в Мериленд от пет бременни жени, чиито бебета могат да бъдат засегнати от заповедта на Тръмп, както и от две организации, борещи се за правата на имигрантите.
Съдия Бордман допълни, че правителството няма да понесе щети от блокирането на заповедта, която вероятно ще бъде призната за противоконституционна.
Federal judge in Md. issues injunction on Trump’s birthright citizenship order https://t.co/3eXdX5FQbg
— Sheryl Bridgeford (@SherylBridgefo1) February 5, 2025
"U.S. District Judge Deborah Boardman issued the injunction at court hearing on a lawsuit brought by civil rights groups arguing that Trump’s order is unconstitutional".
Припомняме, че през януари съдия Джон Коухенур от федералният съд в Сиатъл се усъмни в конституционността на президентската заповед и реши да блокира изпълнението ѝ. По време на заседанието бяха изслушани адвокатите, представляващи президента, където четири щата поискаха от съдията незабавно да блокира опита му да откаже правото на гражданство по рождение на деца, родени от мигранти без документи и временно пребиваващи в САЩ.
Републикански кандидат-сенатор: Селена Гомес може би трябва да бъде депортирана
14-та поправка е приета през 1868 г., след края на Гражданската война. Докато 13-тата поправка премахва робството, 14-тата урежда въпроса за гражданството на освободените бивши роби, родени в Америка.
Тя гласи: „Всички лица, родени или натурализирани в Съединените щати и подчинени на тяхната юрисдикция, са граждани на държавата, в която пребивават.“
Последният път, когато е имало спор за това какво означава поправката, беше преди повече от век. През 1898 г. Върховният съд на САЩ потвърждава, че гражданството по рождение се прилага за деца на имигранти в делото Wong Kim Ark срещу Съединените щати.
Съдилищата не са преразглеждали въпроса оттогава и през последните 127 години САЩ са дали гражданство на почти всеки, роден на американска земя, независимо от статуса на родителите му (малките изключения включват деца на чуждестранни дипломати).
Редактор: Цветина Петрова