Продължава да битува фантасмагорията, че цените ще се увеличат, ако влезем в еврозоната, каза още изследователят в „Мартенс” – Център за европейски изследвания в Брюксел

„През последните няколко дни получихме много отрезвителен студен душ от нашите американски партньори по отношение на позиция им към Украйна. В момента трябва много бърза реакция, защото става ясно, че САЩ и Русия търсят решение на войната помежду си, но не се поканили нито Украйна, нито Европа. Но пък ако може ЕС да поеме ангажимент за мироопазващите сили и за свързаните разходи. Недопустимо е”. Това коментира в ефира на „Пресечна точка” Димитър Лилков, изследовател в „Мартенс” – Център за европейски изследвания в Брюксел.

Срещата на върха в Париж - отзвукът във френските и британски медии

Припомняме, че френският президент Еманюел Макрон свика среща на европейските лидери в Париж след разговора на президента на САЩ Доналд Тръмп с Путин за прекратяване на войната в Украйна.

„Тази среща не е официален Европейски съвет. Тоест тя не е във формат, който предполага всички държави членки да присъстват. Говорим за абсолютно лична инициатива на президента на Франция, който събира страните с най-голям военен капацитет в Европейския съюз - Франция, Великобритания, Германия, Италия, Испания, Холандия и Дания. Те биха имали най-голяма роля при евентуално налагане на мира и гаранциите за сигурността в Украйна”, коментира още Лилков.

Според него този разговор няма да бъде окончателен. „Това няма да произведе нещо, което веднага да се случи, без да има консултация и другите европейски държави”, поясни Лилков.

Фон дер Лайен: Европейската сигурност е изправена пред повратен момент

„Американският министър на отбраната заяви в прав текст определени неща, които са нова стратегия по отношение на войната. Той каза, че допуска да има европейски умиротворяващи сили на терен в украинската държава, но че за тях няма да се прилага защитата за колективна отбрана от НАТО. Тоест, американците са отворени за идеята Европа да бъде въвлечена в решението, но казват: „Ние няма да гарантираме на тези войници отбранителния чадър на НАТО”. Това е изключително проблематично. Как така Европа не само ще осигури техниката, войниците и средствата, а на всичко отгоре ще ги лишим от тази презумция за колективна отбрана? НАТО работи на базата на тази презумпция”, каза още той.

Европейски лидери обсъждат позицията си за Украйна

По думите му Европа трябва да демонстрира, че е готова да вдигне средствата, които отделя за отбрана.

„И трябва да сме готови дори да намекнем на САЩ, че ако продължат с подобна агресия, ще започнем да купуваме европейски оръжия. И САЩ, и Русия разбират само от подобни позиции – на сила, организираност и непоколебимост. А ние това не го правим”, твърди изследователят.

Междувременно финансовият министър Теменужка Петкова представя пред своите колеги от страните в еврозоната готовността на България да въведе единната европейска валута. Темата е заложена като първа точка в дневния ред на заседанието на Еврогрупата днес в Брюксел. По искане на Петкова страната ни е поканена да се присъедини към срещата и да даде актуална информация относно постигнатия напредък към изпълнение на критериите за приемане на еврото. 

„Тези срещи в рамките на еврогрупата са по-скоро рутинни. Финансовият министър запознава колегите с напредъка на България. Относно членството ни в еврозоната, знаем, че България изпълнява всички критерии. Мисля, че ще бъде потвърдено, че сме се справили и с инфлацията. Официална новина не може да има, докато не поискаме конвергентен доклад. Но мисля, че ние сме готови. България стои изключително добре като показатели. Заедно с Естония сме държавите с най-нисък дълг в ЕС. ЕЦБ има нужда от подобни членове в еврозона”, смята Лилков.

Теменужка Петкова представя в Брюксел напредъка на страната ни за влизане в еврозоната

Според него трябва да се говори по-просто за това какво ще се случи, когато България приеме еврото. Така хората няма да се страхуват.

„Еврозоната понижава кредитите за домакинствата и за бизнеса. Тя означава по-низки разходи при износ на българска техника или на стоки. Означава, че лихвите по кредитите ще паднат. Това са нещата, които трябва да се говорят, защото продължава да битува фантасмагорията, че цените ще се увеличат, ако влезем в еврозоната”, заключи изследователят.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Габриела Винарова