Според доц. Искрен Иванов американският президент иска да насочи вниманието си към Далечния изток

"Можем само да спекулираме с това дали американският президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин ще присъстват на срещата между педставители на САЩ и Русия в Рияд. Става въпрос не толкова за начало на мирни преговори, колкото за установяване на диалог между Вашингтон и Москва. Самият Тръмп иска веднъж завинаги да приключи с конфликта в Украйна и да насочи вниманието на САЩ към Далечния изток, към Китай". Това каза международният анализатор доц. Искрен Иванов в студиото на предаването "Денят на живо" по NOVA NEWS.

Европейски лидери обсъждат позицията си за Украйна

По негови думи, ако срещата се беше състояла в Китай, това би означавало Вашингтон да легитимира ролята на Пекин като посредник и миротворец в този конфликт. "Саудитска Арабия е еднакво близка както до САЩ, така и до Русия", посочи доц. Иванов.

"Европа ще остане на резервната скамейка за тези преговори по три причини. Първата е, че основната тежест във военно-стратегически план, по отношение на помощта за Украйна, беше понесена от САЩ. На второ място, Европа няма как да бъде преговарящ, тъй като няма ядрен паритет с Русия. Третата причина е, че Москва възприема Вашингтон като свой равен партньор в рамките на тези преговори", добави той.

Държавният секретар на САЩ: Украйна и Европа ще бъдат част от същинските мирни преговори с Русия

Според доц. Иванов диалогът между САЩ и Русия ще бъде конструктивен. "Вероятно ще има три сценария. Първият - войната да приключи, като Украйна ще бъде големият потърпевш, тъй като ще е поделена на две. Вторият - Русия по някакъв начин да не се съгласи с формулите, предложени от САЩ. Третият сценарий е да видим два модела - Източна и Западна Украйна. Това е най-естественият изход от тази война", смята международният анализатор.

Той обсъди и новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп иска достъп до редките земни елементи на Украйна в замяна на военната помощ за страната. "Този спор може да бъде решен по много начини. Но най-прагматичното решение, което би могъл да вземе Володимир Зеленски, е да даде достъп на САЩ до тези метали. В дългосрочен план това може да бъде използвано като претекст за разполагане на войски в Украйна", добави той.

"Траен мир и сигурност в района на Източна Европа не може да има без ясни червени линии", каза още доц. Иванов.

Той коментира и темата за спешната среща между европейските лидери, свикана от френския президент Еманюел Макрон в Париж. Целта е да се обсъдят какви отбранителни способности Европа може да предостави на Украйна, за да даде гаранции за сигурността ѝ. "Макрон се опитва да осигури стол на Европа в преговорите за конфликта", заяви доц. Иванов.

По думи на международния анализатор България не е поканена на срещата, защото западноевропейците не третират страната ни като равнопоставен партньор на глобалната сцена. "За тях винаги ще си останем границата на Европа, която е корумпирана", каза още доц. Иванов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова