Правителството може да принуди много от тях да подпишат военни договори
Кремъл призовава 160 000 младежи за военна служба. Макар че това всъщност е рутинна практика, която се извършва на всеки шест месеца, призоваването на най-големия брой наборни войници от години насам привлича особено внимание. Не само в чужбина.
Организациите за защита на правата на човека в страната се опасяват, че правителството може да принуди много от наборниците да подпишат военни договори, които ще ги принудят да отидат на фронта. Всичко това се случва точно преди очакваната нова офанзива в Украйна. Репортаж на "Дойче веле".
Украйна ще мобилизира нови 160 000 души
Неочакван и преждевременен край на тренировъчна сесия във фитнес зала в Москва.
Очевидци съобщават пред местни медии, че служителите на реда са търсели мъже в наборна възраст. Този указ от президента Владимир Путин стартира най-големия военен набор за последните 14 години. Държавата в момента призовава 160 хиляди мъже. Миналата година броят им беше 150 хиляди. Военният набор в Русия се провежда два пъти годишно. Но тази пролет е различно - не само че правителството призовава повече мъже, но може да наложи административни ограничения на онези, които игнорират повиквателните си. Правозащитни организации казват, че ще следят дали това ще се случи.
„Ще разберем, че новият закон е в сила, ако започнат да отказват кредити, да забраняват регистрация или да закриват малки бизнеси. Или пък ако хора не могат да купуват или продават имущество и превозни средства заради набора. Ако бъдат спирани на паспортен контрол или им се забранява да напускат страната – това също ще е ясен знак“, смята Иван Чувиляев от НПО „Идите лесом“.
Руската Дума затегна законите за набора, когато започна пълномащабната инвазия в Украйна преди три години. Тогава депутатите заявиха, че това е с цел самозащита.
„До една година трябва да осигурим военно обучение. След това ще имаме готов резерв за мобилизация. В случай на голяма война срещу Русия, смятам, че е оправдано“, заяви депутатът от „Единна Русия“ Андрей Гурульов.
Настоящите наборници няма автоматично да бъдат изпратени на фронта. Но правозащитници предупреждават, че може да бъдат подложени на натиск да подпишат договор за военна служба – а това означава, че може да бъдат изпратени да воюват.
„Преди имаше задължителен тримесечен обучителен период преди подписване на договор за служба. Сега обаче, договорът може да бъде предоставен още в наборния център. В резултат на това, огромен брой хора са подписали договори, без напълно да го осъзнават. Второ – и това вече е признато от властите – в някои случаи командири подписват договорите от името на наборниците“, обясни още Чувиляев.
Всичко това се случва, докато украинското правителство предупреждава за голямо руско настъпление по-късно тази пролет. Това би увеличило вече високия брой на жертвите.
Отново в казармата: Може ли България да въведе наборна военна служба
„Най-малко 200 хиляди мъже във военновъзрастова категория са загинали в Украйна, а поне 500 хиляди са осакатени. И сраженията продължават. Като се има предвид, че очевидно Русия се готви за мащабно настъпление около май, когато почвата изсъхне, страната ще има нужда от човешки ресурс“, отбеляза Дмитрий Орешкин, независим политически анализатор, живеещ в изгнание в Латвия
Проучвания сред руски избиратели показват, че около 80% подкрепят действията на армията – трябва обаче да се отбележи, че говоренето срещу нея е престъпление в Русия. Граждани са били осъждани на над 7 години затвор за това. На фона на разговори за евентуално примирие в Украйна, партньорите на Кремъл може да пожелаят да обърнат внимание на набора на Путин... и на това, което се случва във фитнес залите в Москва.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни