
Снимка: iStock
Структурата е известна още като "Змията"
Астрономи откриха вероятното обяснение за пукнатина в гигантска космическа „кост“ в галактиката Млечен път, използвайки данни от рентгеновата обсерватория Chandra на NASA и радио телескопи.
Структурата е позната с официалното име G359.13142-0.20005 или по-кратко G359.13 и неформално наричана „Змията“ (The Snake).
С дължина от около 230 светлинни години, тя е една от най-дългите и ярки подобни структури в Млечния път и се намира на около 26 000 светлинни години от нас, близо до центъра на галактиката.
Според учените тя вероятно е била ударена от бързо движеща се и бързо въртяща се неутронна звезда, известна още като пулсар. Неутронните звезди са най-плътните известни обекти във Вселената и възникват при колапса и експлозията на масивни звезди. В резултат на тези експлозии те често получават мощен тласък, който ги изпраща с много висока скорост далеч от мястото на взрива.
Known as G359.13, this is one of several giant structures that resemble bones found near the center of our Milky Way Galaxy. Scientists recently discovered that this galactic "bone," roughly 230 light-years long, has been fractured by a speeding pulsar: https://t.co/PUsVPMKR1h pic.twitter.com/fsyt75i1AF
— Chandra Observatory (@chandraxray) May 1, 2025
Огромни структури, наподобяващи кости или змии, са наблюдавани в близост до центъра на галактиката. Те се засичат в радиовълнитеи са пронизани от магнитни полета, разположени успоредно на формата им. Радиовълните се излъчват от енергизирани частици, които се въртят около магнитните линии.
При внимателен анализ на изображението се забелязва прекъсване (счупване) — „фрактура“ — в иначе непрекъснатата дължина на структурата G359.13. Комбинираните рентгенови и радио наблюдения разкриват следи за възможната причина.
Астрономите са установили наличие на източник на рентгеново и радиоизлъчване точно на мястото на фрактурата.
Възможният пулсар, отговорен за сигналите, е маркиран в наблюденията. Освен това в близост е засечен допълнителен източник на рентгеново излъчване, който може да произхожда от електрони и позитрони (античастици на електроните), ускорени до много висока енергия.
Според учените пулсарът най-вероятно се е сблъскал с G359.13 със скорост между 1 и 2 милиона мили в час (1,6 – 3,2 млн. км/ч). При сблъсъка той е изкривил магнитното поле на структурата, което от своя страна е довело до промяна в радиосигнала.
Резултатите от това изследване са публикувани в майския брой на списание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society за 2024 г.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни