Как в САЩ ще търсят причините за ръста на заболелите

Новият здравен министър на САЩ Робърт Ф. Кенеди обяви, че започва мащабно изследване заради епидемия от аутизъм.

По данни на Министерството на здравеопазването едно от всеки 36 деца е диагностицирано със заболяване от аутистичния спектър. За сравнение преди четвърт век такава диагноза е имало едно на 150 деца.

"Когато чичо ми беше президент, само 3% от американските деца страдаха от хронични заболявания. Днес този процент е около 60%", алармира Робърт Ф. Кенеди.

Кание Уест призна, че има аутизъм

Като причина за нарастването на случаите наследникът на клана Кенеди посочи токсини в околната среда.

„Това са деца, които никога няма да плащат данъци, никога няма да напишат стихотворение. Никога няма да излязат на среща. Много от тях никога няма да използват тоалетна без чужда помощ“, посочи той.

По късно Кенеди поясни, че говори само за най-тежките случаи. Последните изследвания на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) сочат, че около една четвърт от 8-годишните с аутизъм се класифицират като с дълбок аутизъм.

За хора като преподавателя в Калифорнийския университет и активен лектор по темата за аутизма Ръсел Леман, диагностициран с аутизъм на 12-годишна възраст, това изказване е обидно.

„Унизително е. Има хора, които се нуждаят от сериозна подкрепа. Да се говори за тях така, сякаш не могат да допринесат с нищо за този свят, е обида“, подчерта той.

Майка на дете с аутизъм: Те са бич за обществото, защото изискват ежесекундна подкрепа

Изказванията на Кенеди идват след доклад на Центъра за контрол и превенция на заболяванията, според който случаите на аутизъм за нараснали с над 240 процента през последните 25 години. 

Експертите обясняват това увеличение с по-доброто разбиране и диагностициране на болестите.
Но Кенеди твърди, че това е начин индустриите, които произвеждат вредни, според него продукти, да се освободят от отговорност.

Затова и Здравната агенция под негово ръководство стартира мащабна програма за тестване и изследване, която да определи причината за аутизма до септември. Кенеди, който е дългогодишен критик на ваксините, нееднократно е обявявал, че рутинните детски имунизации и ваксини причиняват развитието на аутизъм. Засега това твърдение остава опровергано и няма доказателства за връзка между двете.

"Фактът, че той спира финансирането на текущите изследвания и създава собствена работна група, ръководена от хора, които са против ваксините, не помага с нищо. Ако получим нужните условия, всички бихме карали коли и плащали данъци. Всички бихме могли да напишем стихотворение. Всички бихме могли да имаме връзка", отбеляза Ръсел Леман.

Защо детски градини в София отказват прием на 5-годишно момче с аутизъм

Първото условие за това, според Леман, е добрата осведоменост. През средата на 90-те години, когато той е диагностициран, аутизмът не е широко обсъждан и често получава грешна диагноза. В пети клас, когато вече е непоносимо, Леман напуска училище.

„Никога не съм имал възможност да отида в колеж или нещо подобно. Бях изгубен, без приятели“, разказва той.

Поезията го вдъхновява да превърне страданието си в кауза.

„Винаги се чувствам сякаш съм само на едно случайно действие от промяна“, посочи Леман.

С откровени видеа в социалните мрежи, Ръсел Леман събира хиляди последователи, съпричастни с диагнозата.

„Искам да бъда автентичен. Не искам да казвам, че аутизмът е суперсила – ако е така, значи е и моята слабост. Ако ми е най-добрият приятел, е и най-големият ми враг. Аутизмът не е нито добър, нито лош — той е и двете“, подчерта мъжът. 

Кореспондент: Галина Петрова

Редактор: Цветина Петкова