На 22 април, дни преди голямата авария, е имало подобен инцидент с колебания в енергийната система

Испанският мрежови оператор Red Eléctrica е предупредил правителството за възможни проблеми с електроенергийната система на страната. В доклад държавната компания е посочила, че трябва да се направи преглед на защитата на системата.

Голям срив остави без ток Испания и Португалия, евакуираха метростанции, светофарите угаснаха (ВИДЕО+СНИМКИ)

В документа, разпространен от испанската информационна агенция EFE, се посочва, че промяната в енергийния микс изисква преразглеждане на общите критерии за защита на испанската електроенергийна система. Докладът се отнася до системата за управление на  преносната и разпределителната мрежа, както и за възможностите за пренасочване на тока, произведен от възобновяеми източници.

Вицепремиерът и министър на екологичния преход Сара Аагесен призна, че на 22 април, дни преди спирането на тока, е имало подобен инцидент с колебания в енергийната система, който бил отстранен за 7 минути. Докладът на мрежовия оператор е получен именно в подчиненото ѝ ведомство в края на януари тази година.

Авария, природно явление или саботаж оставиха милиони на тъмно в Испания и Португалия

В документа има ясно предупреждение, че в райони с високо навлизане на базирано на силова електроника производство (като фотоволтаична и вятърна енергия), „могат да възникнат ситуации, при които изпълнението на някои текущи защитни функции може да не е както се очаква”. Системният оператор посочва, че целта на предлаганите промени е да се сведе до минимум въздействието, което хипотетичните смущения, възникващи в тези съоръжения, могат да причинят върху електроенергийната система на страната.

На 28 април голям срив в системата остави без ток големи части от Испания и Португалия. Спряха метрото и влаковете. Не работеха плащанията по електронен път. Десетки хиляди абонати останаха без мобилни телефони. Бензиностанциите спряха работа. Десетки заводи, включително големи производства като петролните рафинерии, също прекратиха работа. Все още не е ясно каква е причината. Освен Испания и Португалия, засегнати бяха Южна Франция и Андора. Там обаче захранването беше възстановено в първия час след спирането. 

Редактор: Цветина Петкова
Източник: БНР