Снимка: iStock
Бившият посланик в Букурещ Валентин Радомирски смята, че може да се говори за „анти-Тръмп“ гласуване
Реториката, на която са заложили двамата кандидати за президент на Румъния между двата тура на изборите, е оказала влияние върху крайния резултат и победителя. Това каза бившият посланик в Румъния Валентин Радомирски в студиото на "Денят на живо".
Проевропейският кандидат Никушор Дан спечели важните за ориентацията на Румъния президентски избори. 55-годишният кмет на Букурещ е получил около 54% от гласовете.
"Джордже Симион привлече повече избиратели на втория тур на президентските избори в процентно отношение. Той загуби изборите, защото Никушор Дан спечели вота на гласувалите за други кандидати на първия тур. Кметът на Букурещ беше по-умерен през последните седмици. Очевидно влияние оказа реториката, която двамата използваха. Дан например ходеше из страната, а Симион отказа дебати. Румъния страда от дълбоко разделение на обществото, което не се забелязва толкова в чужбина. Има две Румънии - на провинцията и на няколко огромни градски пояса, които дадоха преднината на Никушор Дан. Унгарският етнос също го подкрепи. А агресивността на Симион му оказаха негативно влияние, вероятно и подкрепата му за Тръмп", коментира той.
„Зрелищен обрат”: Никушор Дан спечели президентските избори в Румъния
Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот, който редица наблюдатели видяха като избор между Изтока и Запада. След като в началото се самообяви за президент, впоследствие Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата.
Според Радомирски геополитическата обстановка оказва голямо влияние върху изборите в европейските страни.
"В Европа може да се говори за „анти-Тръмп“ гласуване, тъй като елитите на континента отразяват борбите в САЩ между републиканците и демократите. Очевидно тарифите на американския президент и отношението към Гренландия не се харесва на евролидерите. Има все по-голям ропот, че не се спазват демократични правила - а това поражда гняв и редица настроения. Например, в Румъния, за да се избегне употребата на думата "национализъм", се употребява "суверенизъм", със значението на патриотизъм. Това връща въпроса дали имаме Европа на нациите или обединена. Това, че Симион си позволи открито да критикува европейските лидери, беше тактическа и стратегическа грешка", коментира Радомирски.
Първи резултати от EXIT POLL: Кой печели президентските избори в Румъния (ВИДЕО+СНИМКИ)
Румънските медии определиха победата на Дан като зрелищен обрат заради преднината от 20 на сто над неговия опонент - твърдолинейния националист Джордже Симион, на първия кръг.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни