Българските студенти се чувстват дискриминирани, защото липсата на разрешително им пречи да се издържат

Българските студенти, които учат във Великобритания са дискриминирани от условията за работа в страната. Това твърдят българи, които в момента се обучават в английски университети и се опитват да си намерят работа.


Ограничанията не се отнасят само за българите като членове на Европейския съюз, но и за румънците заради тромавите процедури по издаването на разрешително за работа във Великобритания.


„Имам приятелка гъркиня може да работи с личната си карта, а българи и румънци не можем и трябва да минем през един куп трудности, които отнемат между 6-9 месеца - това е едно безумно полълване на всякакъв вид документи”, твърди студентката Анелия Михайлова.


С проблемът на Нели са се сблъскали и над 3000 членове на фейсбук групата за „равни права на българските и румънски студенти”. Те се обърнаха към нас и президента Росен Плевнелиев с писмо, в което се твърди: „Разрешителните за работа издавани на нашите студенти биват забавяни умишлено с повече от девет месеца, което прави следването ни изключително мъчно и трудно преживяване... ”


От президенството заявиха, че подобно писмо не са получавали. Експерти по образование в чужбина ни обясниха, че Великобритания има правото да налага свои рестрикции, ако прецени, че е икономически целесъобразно дори и да сме членове на Европейския съюз.


И все пак работата за нашите студенти във Великобритания не е забранена. Те имат правото да работят по 20 часа седмично, а през ваканциите на пълен работен ден. А режимът за българи и румънци се очаква да стане по-лек. Всяка година на острова учат около 10 хиляди български студенти.


Повече по темата може да гледате във видеото.


Репортер: Мария Димитрова