Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер. Снимка: ЕПА
Според него, Москва се опитва да попречи на сделка за свободна търговия с ЕС
Новият германски външен министър Франк-Валтер Щайнмайер разкритикува Русия, че използва тежкото икономическо положение на Украйна, за да ѝ попречи да подпише сделка за свободна търговия с ЕС, предаде агенция "Ройтерс", цитирана от БТА.
Социалдемократът се върна на поста, на който бе и при първото широко коалиционно правителство на Ангела Меркел. "Скандално е как Русия използва икономическите трудности на Украйна, за да предотврати подписването на споразумение за асоцииране с ЕС. Точно толкова скандално е и насилието, което използваха украинските сили за сигурност срещу мирните демонстранти", каза новият дипломат номер едно на Берлин в речта при встъпването си в длъжност.
Той повтори въпроси, повдигнати от полския президент Бронислав Коморовски, дали ЕС не е подценил разделението в Украйна и решимостта на Москва. Щайнмайер каза, че в четвъртък ще замине за Полша, за да разговаря с полските лидери по украинския въпрос. Само преди дни предшественикът му Гидо Вестервеле посети киевския Площад на независимостта, където продължават протестите, а от двете му страни вървяха лидери на опозицията. Русия осъди това като намеса във вътрешните работи на Украйна. Украинският опозиционен лидер Виталий Кличко призова Щайнмайер да дойде в Киев и да посредничи за намиране на изход от политическата криза.
В речта си Щайнмайер изпусна обаче изречение, което бе включено в предварително разпространения й текст, цитиран по-рано днес от Ройтерс. В него се казваше, че ЕС не е предложил на Украйна това, от която тя е имала нужда и бе възприето като критика към позицията на съюза в преговорите с Киев. За новия топ дипломат на Германия и социалдемократите като цяло се смята, че са по-прагматични в отношенията си с Русия от консерваторите на Меркел или свободните демократи, посочва "Ройтерс". В сегашното коалиционно споразумение има отделна глава, посветена на връзките с Русия, нещо, което липсваше от споразумението от 2009 г. между ХДС и ГСДП.