Новият модел за циркулация на водата е важен за океанската екология

Учени от университета на Нов Южен Уелс създадоха нов атлас на световните океани, който предначертава границите им и посочва кои страни са виновни за гигантските плаващи острови от боклук, съобщава Ей Би Си, цитирана от БТА.


Големият тихоокеански остров от боклук между Хавай и Калифорния е съставен от пластмаса, химически отпадъци и морски отломки, увлечени от въртеливите течения в Северния Тихи океан.


Според специалистите има четири подобни течения, които събират боклука в Индийския океан, Северния Атлантически океан, Южния Атлантически Океан и Южния Тихи океан.


„Границите на океаните са определени малко изкуствено. Географите просто са поставили тези граници в океаните, без да мислят как действат теченията”, информира океанографът Ерик ван Себил.


Себил заедно с двама математици разработили нов модел за океанската циркулация на базата на ергодичната теория, която се използва за анализ на взаимосвързани системи като интернет и човешкото общество.


„Разгледахме водосборния район за всеки от островите от боклук. Резултатите показват, че боклуците по морската повърхност се носят не както се очаква, защото границите на океаните са различни от възприетите. Така, макар и Мадагаскар, Южна Африка и Мозамбик да са в Индийския океан, боклуците им отиват в Южния Атлантически океан”, обяснява още Себил.


Новият модел е важен за океанската екология, защото планктонът, който е в основата на хранителната верига, се носи пасивно от теченията. Той насочва от кои страни идва боклукът в океаните, но не и в какви количества. Може обаче да помогне да бъде определено колко бързо боклукът преминава от едно петно в океана в друго.


Бързите океански течения се образуват с участието на ветровете при разлики в температурата и солеността, както и от сили, дължащи се на въртенето на Земята. Те не само раздвижват водата, но и служат като бариери, които намаляват смесването й между различни райони.


Според новия модел части от Тихия и Индийския океан принадлежат по-скоро на Южния Атлантически океан, а друга част от Индийския океан принадлежи към Южния Тихи океан.