Построена в края на 60-тте години, тази кула е изоставена след обединението

 

Само след няколко дни Германия ще отбележи 25-тата годишнина от падането на Берлинската стена. Десетилетия  разделяла Изтока от Запада, смятаната за символ на Студената война, стена вече трудно може да бъде забелязана. Но доказателства за съществуването й все още има.   


28 години пропускателните пунктове и охранителните кули символизират сблъсъка между комунизма и капитализма. Днес, единствено павета по земята напомнят, че тук някога е имало стена. В малка, странична уличка, сякаш извън времето, все още се издига спомен от онези времена.


Построена в края на 60-тте години тази кула е изоставена след обединението. Пустее, докато Ханс Моузер не я купува, за да я  реставрира.


„Някой трябваше да го направи. Кулата беше в лошо състояние, а аз съм берлинчанин и обичам Берлин. Познавам истоирята и знам, че е предизвикателство тя да бъде запазена”, обяснява реставраторът Ханс Моузер.


Кулата е била точно на границата, в ивицата на смъртта. Двама души винаги са били на пост, готови да застрелят всеки, който се опита да избяга от Източен Берлин.


След падането на Стената, строителна компания купува парчетата и ги предоставя на художници.


„Творбата на всеки художник се пази по шест месеца. След това те могат или да си я купят сами, или да я продадат. Ако не стане, следващият художник идва и я използва за още шест месеца”, обяснява Елмар Прост, собственик на строителна фирма.


Тук са останали около 100 парчета от стената. По-голяма част от нея е унищожена в годините след обединението на Германия, оставяйки в историята миналото от фронтовата линия на Студената война.


Повече по темата гледайте във видеото.