Снимка: Thinkstock
Информационна система, следяща пътя на лекарствата, ще заработи след септември
"Разгледахме наредбата за трансплантации и взехме решение сумата за костно-мозъчна трансплантация на деца, която сега е 40 000 лв., да достигне между 60 000 и 100 000 лв.", обяви министърът на здравеопазването Петър Москов пред Комисията по здравеопазване, цитирин от БГНЕС.
Москов поясни пред народните представители, че над 65% от инвестиции на МЗ са свързани с детски и акушеро-гинекологични структури.
Здравният министър отговори на въпрос, засягащ паралелния износ на лекарства.
"За НЗОК паралелният износ е проблем, когато това е чисто криминален въпрос. Това, което правим в момента, да въведем информационна система. Тя ще влезе в експлоатация след септември и ще показва пътя на лекарството в системата. Ще бъде въведена и уведомителна процедура до Изпълнителната агенция по лекарства при изнасяне на лекарство, а органът ще има възможност да налага забрана за определен период", заяви Москов.
Според него спокойствие по отношение на бюджета на НЗОК няма и не бива да има, тъй като за първото 6-месечие 63% от средствата за лекарства в болниците са използвани.
Здравният министър съобщи, че няма видима тенденция за увеличаване на болничните дългове. Данните от края на април сочат, че задълженията на лечебните заведения са нараснали с 0.6% спрямо миналата година. Задълженията на ВМА са намалели с милиони левове, с 4 млн. лв. по-малко са дълговете на пловдивската болница "Св. Георги", болницата в Стара Загора също е стабилизирана.
Петър Москов обеща пред депутатите още през 2016 г. да бъде ясна сметката, по която ще се договарят цени и обеми с лечебните заведения. Това се налага тъй като медицинските дейности не са правило остойностени.
Здравният министър подчерта, че реалният старт на изготвянето на здравната карта не може да бъде направен преди приемането на поправките в Закона за лечебните заведения. Основните критерии при изготвянето й ще бъдат леглата по видове заболявания, достъпността, качеството и комплексното обслужване.
"Няма как да няма пострадали структури от изготвянето на здравната карта, но МЗ ще се води от обективни критерии, а не от формата на собствеността", увери здравният министър.
В същото време обединението на болнични структури върви паралелно. Най-високата степен на готовност е в рамките на община Бургас. До дни там ще бъде сформиран болничен консорциум. Заявката и желанието е новата структура да може да се развива в дълбочина на базата на лечебните заведения в околността на общината. Подобна процедура върви и във Велико Търново, а следващите области, където това ще се случи, са Хасково и София област.