Южен Сулавеси е нашарен с 286 пещери

С помощта на местен селянин и изтощителен преход по речен лабиринт и тричасово ходене сред оризищата под жарещото слънце приключенците от "Без багаж" успяват да зърнат някои от сензационно откритите и смятани за най-стари в света праисторически рисунки.

 

Южен Сулавеси е нашарен с 286 пещери. Карстовите кули край град Марош са признати за втория по големина карстов район в света след Южнокитайския карстов район - първенец. Неслучайно е включен в списъка на ЮНЕСКО като световно наследство в категория „Природа“. В този район има стотици пещери, като е доказано, че най-малко в 89 от тях се крият праисторическа скална живопис, праисторически каменни сечива и други останки от бита на предците ни.

 

Пещерите са образувани в резултат на влиянието на климата и водата върху карбонатните скали. В следствие на това са се образували невероятно красиви пещерни орнаменти. Това са били убежища в древността, обитавани са дългосрочно от хора и тук е процъфтявала тяхната култура в миналото. Рисунките от червена охра са се запазили благодарение на порестата структура на скалите върху, които са направени.

 

Откритите на Южен Сулавеси древни пещерни рисунки са поне толкова стари, колкото праисторическото изкуство в Европа. Според изследователите те показват, че предците ни са рисували из целия свят още преди 40 000 години.

 

Археолозите са изчислили, че една дузина шаблони на ръце в черничево червено и две подробни рисунки на животни са на по 35 000 до 40 000 години. Това заключение учените са направили на базата на метод, анализиращ нивата на разпад на елемента уран. То поставя областта с рисунките, открити на остров Сулавеси, в същия предполагаем период от времето на праисторическите рисунки, намерени в Испания и Франция. Методът на датировка показва само минималната възраст на изображението, което означава, че тези рисунки може да са с хиляди години по-стари.

 

Един от тези индонезийски отпечатъци е определен като възраст от най-малко 39 900 години и днес се смята за най-старото шаблонно изображение на ръка, известно на науката. 

 

Откритите на Сулавеси повече от 100 пещерни рисунки са били известни още от 1950 г. През 2011 г. учените забелязали някои странно оголени скали - наречени "пещерни пуканки". Тези минерални залежи щели да позволят да се използва новата технология на разпад на уран, за да разберат на колко години е това изкуство. Така отчетената възраст е 40 000 години. 

 

Има прогнози, че на Сулавеси ще бъдат открити дори и по-стари примери на пещерно изкуство, същото предположение е направено и за континенталната част.

 

Гледайте новия епизод на "Без багаж" - събота, 14 ноември, 13.00 ч. по Диема.