Всяка година НАСА харчи за Международната космическа станция до 4 млрд. долара

Властите в САЩ водят преговори с няколко големи компании, които да поемат финансирането на работата на Международната космическа станция (МКС) и да я използват като лаборатория. Това съобщи ТАСС, като се позова на думите на директора на НАСА Джим Брайдънстайн.

"КЪСИ РАЗКАЗИ": Космонавтът, който не излетя, но все още мечтае

"Има заинтересувани лица, които биха могли да се заемат с търговското управление на Международната космическа станция. Аз говорих с много големи корпорации, които проявяват интерес да участват в този проект чрез консорциум", заяви Брайдънстайн в интервю за в. "Вашингтон пост", цитирано от БТА.

Търси се следващият български космонавт

В началото на 2018 г. в САЩ се разгоря дискусия за бъдещето на космическата станция, след като от Белия дом съобщиха, че ще прекратят прякото държавно финансиране за космическата станция след 7 години.

Всяка година НАСА харчи за Международната космическа станция от 3 до 4 млрд. долара. Във финансирането участват още космическите ведомства на Русия, Япония, Канада и Европейската космическа агенция.

Директорът на НАСА не назова имената на компаниите, които проявяват интерес към проекта. Той обаче призна, че пред включването на бизнеса в управлението на Международната космическа станция има редица трудности. Както отбелязва "Вашингтон пост", превръщането на космическата станция в търговски проект няма да е лесно заради международния й характер.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: