Демократите продължават да подкрепят Израел, посочи още американският президент

САЩ смятат заедно с други държави да подготвят пакет от предложения за възстановяване на сектора Газа, каза вчера на съвместната си пресконференция с президента Мун Дже-ин американският държавен глава Джо Байдън, предадоха световните агенции.

Примирието в Ивицата Газа влезе в сила

Байдън посочи, че ще се работи заедно с държави, които споделят гледната точка за възстановяване на домове, без да се предоставя на Хамас възможност да възстанови своите системи за въоръжаване.

Байдън съобщи, че в телефонния си разговор с палестинския президент Махмуд Абас го е информирал, че САЩ ще окажат помощ за гарантиране на сигурността на Западния бряг на река Йордан и ще възобновят икономическите си ангажименти пред жителите на Западния бряг. Президентът на САЩ подчерта,че помощта за региона ще бъде координирана с палестинската автономия - подкрепяният от Запада съперник на Хамас на окупирания Западен бряг, за да е сигурно, че Хамас няма да е в състояние да възстанови военния си арсенал.

Джо Байдън очаква „значителна деескалация” в Газа

Няма промяна в позицията на САЩ по оказване на военна помощ на Израел, каза още Байдън, но е нужно уреждане на базата на създаването на две държави и това е единственият отговор за уреждане на близкоизточния конфликт. Американският президент заяви, че докато държавите от региона не заявят еднозначно, че признават правото на съществуване на Израел като независима еврейска държава, мир няма да има. Байдън каза, че неговата Демократичеста партия продължава да подкрепя Израел и, че той се моли прекратяването на огъня между израелците и Хамас да бъде трайно.

 

 

Американският президент и южнокорейският държавен глава Мун Дже-ин изразиха желание да привлекат Северна Корея към дипломатически усилия за намаляване на напрежението, свързано с ядрените оръжия и програмите за балистични ракети на Пхенян, предаде Ройтерс.

Байдън обяви на съвместната си пресконференция с Мун, че е готов на лична среща с лидера на КНДР Ким Чен-ун при определени условия, предвиждащи преди всичко преговори по денуклеаризацията на Пхенян.

САЩ ще споделят още 20 милиона дози ваксини срещу COVID-19

"И двамата сме дълбоко загрижени заради ситуацията", каза Байдън в началото на пресконференция с Мун - вторият чуждестранен лидер, посетил Белия дом от встъпването в длъжност на Байдън. Той каза още, че двете страни имат "споделен подход" към Северна Корея и че Мун споделя готовност да се ангажира дипломатически с КНДР, за "да се направят прагматични стъпки за намаляване на напрежението". Байдън съобщи, че служителят на Държавния департамент Сон Ким ще стане специален пратеник на САЩ за Северна Корея.

 

 

Американският лидер каза, че няма никакви "илюзии" относно трудността да бъде убедена КНДР да се откаже от ядрения си арсенал, предаде Франс прес. Нямаме никакви илюзии, абсолютно никакви, каза Байдън на пресконференцията с Мун. Последните четири администрации не постигнаха целта. Това е невероятно трудна цел. Освен това, президентът на САЩ каза, че двамата с президента Мун са се договорили за всеобхватно партньорство по ваксините срещу COVID-19 и че САЩ ще осигурят ваксиниране на 550 000 южнокорейски войници.

Редактор:
Източник: БТА