Как англичани приемат случващото се с любимата река?

Най-голямата и прочута река във Великобритания - Темза, е замърсена опустошително с отпадъчни води. Нивата на опасни за хората бактерии в нея са толкова големи, че се наложи отмяната на някои гребни състезания и тренировки по поречието ѝ.

Някои нарекоха случващото се национален позор, защото докато французите се готвят да плуват в Сена това лято след 100-годишна забрана, за англичаните става опасно да прекосяват Темза дори с гребни лодки. Причината е, че в реката бяха открити рекордни количества фекалии и наличие на ешерихия коли 10 пъти над нормата. Властите твърдят, че заради обилните валежи през последните месеци пречиствателните станции не са успели да поемат всички отходни води и част от тях са попаднали в Темза непречистени.

Д-р Сергей Иванов: Попският плаж е замърсен с ешерихия коли

Регатата „Оксфорд-Кеймбрид“ е сред най-популярните състезания във Великобритания. Съществува от 1829 г. по поречието на Темза, но за първи път сега бе забранено да се прави ритуално хвърляне в реката на победителите. Участвалите в гребането студенти бяха посъветвани да се измият бързо след надпреварата.

Полякът Мирослав и румънецът Андрей се радват на първите слънчеви дни от месеци насам на брега на Темза, но за нищо на света не биха се охладили във водите ѝ.

„Определено се притеснявам, че е толкова мръсна. Самият град е много замърсен и съм сигурен, че доста зарази се предават именно чрез водата”, споделя Мирослав.

Експерти: Шест месеца Великобритания ще се възстановява от наводненията

Със своите 346 километра дължина Темза минава през десетки населени места, включително столицата Лондон. Заради големи замърсявания тя е обявена за биологично мъртва през 1957 г., но направени екологични подобрения през последните години връщат някои животни в нея. Проучване показа, че вече има 115 вида риби и 92 вида птици. Срещат се акули, морски кончета, змиорки, а наскоро бяха забелязани делфини.

„Бих ловил риба, но със сигурност няма да си я занеса вкъщи. Може да съдържа микропластмаса. Гледали сме вече доста документални филми за това”, каза още Мирослав.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase