Как могат да бъдат претопени алуминиевите рамки

Производството на възобновяема енергия помага забавянето на климатичните промени, но в същото време произвежда много отпадъци. Тази година само в Германия трябва да се рециклират 10 000 тона стари слънчеви панели. До 2030 година този брой ще нарасне до удивителните половин милион тона годишно. Панелите съдържат много ценни материали, но разглобяването им е трудна работа, разказва репортаж на „Дойче веле”.

Само през миналата година в Германия са поставени над 2 милиона нови слънчеви модула. Техните панели съдържат алуминий, силиций, сребро и други материали, които са твърде ценни за да се окажат на сметищата, когато модулите достигнат края на експлоатационния си живот.

В индустриален парк в град Магдебург фирма поставя рециклираща линия за възстановяване на ценните ресурси. Това е градско копаене. Много от суровините във фотоволтаиците идват от Китай или Русия. Ако Европа иска да е по-малко зависима от тях, трябва да намерим начин да възстановяваме тези суровини тук и да създадем кръгова икономика, твърдят специалисти. Линията за рециклиране използва най-съвременна технология. Остарелите модули не се нарязват, а вместо това се демонтират внимателно, като се започне от съединителната кутия. 

„Истории от света”: Бъдещето на фотоволтаиците (ВИДЕО)

След това деконструкцията продължава с бързи темпове. Младите предприемачи до голяма степен са се отказали от химикалите, често използвани в процеси на рециклиране. Те предприемат иновативен метод. Компанията планира да създаде друга линия за рециклиране, способна да разгражда 400 000 модула годишно. Тя вече е събрала 3 милиона евро за проекта от международни инвеститори.

Алуминиевите рамки могат да бъдат премахнати и претопени за повторно потреба, спестявайки 95% от енергията, която би отишла за топенето на нови. Стъклото съставлява над две трети от теглото на модула и след като бъде отделено, може лесно да се рециклира. Трудно е да се отдели стъклото от пластмасовото фолио и след това в следващата стъпка да се отдели пластмасовото фолио от повърхността на панела.

Фолиото е проектирано да предпазва модула от вятър и атмосферни влияния в продължение на 20 години. Така че е здраво закрепено към стъклото и долните слънчеви клетки. Фотоволтаичните системи остаряват по целия свят. 

Видеото е част от предаването „Проект Бъдеще“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 21.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase 

Редактор: Весела Веселинова