Снимка: ЕПА/БГНЕС
Балотажът беше насрочен за неделя
Върховният съд на Румъния анулира резултата от първия тур на президентските избори в страната след обвинения в руска намеса в изборите. Магистратите заявиха, че целият процес, който трябваше да приключи този уикенд, ще трябва да започне отначало.
Вторият тур беше насрочен за неделя, а гласуването вече започна в някои избирателни секции в чужбина. На балотажа се явяваха Калин Джорджеску, крайно десен, проруски кандидат и проевропейският центристки политик Елена Ласкони.
Преди първия тур на президентските избори на 24 ноември социологическите проучвания даваха 5% на Джорджеску, който иска да прекрати румънската подкрепа за Украйна срещу руската инвазия. Но след броене на резултатите от гласуването се оказа, че той е на първо място, което повдигна въпроси как е била възможна такава изненада.
ЕК с ново искане до TikTok за президентските избори в Румъния
Евентуална победа на Джорджеску и на втория тур щеше да преобърне прозападната политика на държавата - член на ЕС и НАТО, като я доближи до пояса от държави в Централна и Източна Европа с влиятелни популистки и приятелски настроени към Русия политици, включително Унгария, Словакия и Австрия, коментира агенция „Ройтерс”.
Изборният процес за избор на президент на Румъния ще бъде изцяло повторен, а правителството ще определи нова дата и ... календар за необходимите стъпки“, се казва в изявление на Конституционния съд. Магистратите допълниха, че решението е взето „с цел да се гарантира справедливостта и законността на изборния процес“. Подробните мотиви на решението ще бъдат публикувани на по-късна дата.
Касирането на вота потопи страната в институционален хаос, тъй като мандатът на настоящия президент Клаус Йоханис изтича на 21 декември и не е ясно кой ще бъде държавен глава след тази дата.
В понеделник съдът потвърди валидността на първия тур на президентските избори. Но в документи, разсекретени от висшия съвет за сигурност на Румъния в сряда, се казва, че страната е била обект на „агресивни хибридни руски атаки“ по време на изборите.
В един от разсекретените документи румънската разузнавателна агенция посочва, че Джорджеску е бил масово популяризиран в платформата за социални медии TikTok чрез координирани акаунти, алгоритми за препоръчване и платено популяризиране. Джорджеску е декларирал нулеви средства, изразходвани в кампанията.
Анулираха първия тур на президентските избори в Румъния
Разузнавателната служба заяви също, че данните за достъп до официалните румънски изборни уебсайтове са били публикувани в руски платформи за киберпрестъпления. Данните за достъп вероятно са били набавени чрез насочване към легитимни потребители или чрез използване на легитимния сървър за обучение, заяви агенцията.
Тя добави, че е установила над 85 000 кибератаки, които са имали за цел да се възползват от уязвимостите на системата.
Русия отрича каквато и да е намеса в предизборните кампании в Румъния. TikTok отрича да е предоставял на Георгеску специално отношение, като твърди, че акаунтът му е бил обозначен като политически акаунт и е бил третиран като всеки друг.
Центристкият кандидат Елена Ласкони осъди решението на Конституционния съд. „Решението на Конституционния съд е незаконно, неморално и смазва самата същност на демокрацията - гласуването“, заяви тя.
Министър-председателят социалдемократ Марсел Чолаку обаче подкрепи този ход, като го нарече „единственото правилно решение“.
Джордж Симион, лидер на опозиционния твърдо десен Алианс за обединение на румънците, нарече решението на съда „държавен преврат“ и добави: „Девет политически назначени съдии, уплашени, че кандидат извън системата има всички шансове да стане президент на Румъния, решиха да отменят волята на румънците“.
Вторият тур на изборите на 8 декември щеше да бъде третият пореден вот след първия тур на президентските избори и парламентарните избори на 1 декември, на които крайно десните партии спечелиха една трета от местата, въпреки че управляващите социалдемократи се оказаха най-голямата група и се надяват да съставят проевропейско коалиционно правителство.
„Изключително вероятно е съдът да не позволи на Калин Джорджеску да се кандидатира отново“, казва Серджиу Мискою, професор по политически науки в университета „Бабеш-Боляй“. По-рано тази година съдът забрани на лидера на ултранационалистическата партия и член на Европейския парламент Диана Сосоака да се кандидатира за президент - ход, който според анализатори надхвърля правомощията на съда.
Пред „Ройтерс” анализатори заявиха, че решението може да подкопае институциите, да предизвика улични протести и в крайна сметка все пак да застраши прозападния курс на страната.
„Ще има улични протести, хората ще се радикализират и в зависимост от това кой кандидат от радикалната десница ще остане в надпреварата, хората ще се обединят около него“, твърди Мискою.