Снимка: gettyimages
Той е крайно десен политик, самообявил се за аутсайдер
Калин Джорджеску, чиято зашеметяваща победа на първия тур на президентските избори в Румъния беше обявена за невалидна в петък, е крайно десен политик, самообявил се за аутсайдер, който критикува НАТО и иска да прекрати подкрепата на страната си за съседна Украйна, пише в свой анализ агенция „Ройтерс”.
Върховният съд на Румъния анулира резултатите от вота на 24 ноември, след като разсекретени документи на разузнаването показват, че Румъния е била обект на „агресивни хибридни руски атаки“ по време на изборния период. Съдът постанови, че целият процес трябва да се повтори. През октомври социолозите даваха на Джорджеску едноцифрен резултат, но изненадващо той спечели почти 23% от гласовете на първия тур.
Ако беше спечелил финалния втори тур, насрочен за неделя, той щеше да оглави въоръжените сили на страната, да председателства Висшия съвет по отбрана, който взема решения за военната помощ, и да има правото да назначава министър-председателя, главните съдии, прокурорите и ръководителите на тайните служби. Освен това той щеше да споделя контрола върху разходите за отбрана с правителството и да представлява Румъния на срещите на върха на НАТО и ЕС.
Как се стигна до анулирането на първия тур на президентските избори в Румъния
Една от най-големите промени щеше да бъде оспорването от негова страна на дългогодишната проукраинска позиция на Румъния и обещанието му да премине към взаимодействие с Русия, вместо да се изправи срещу нея.
В разговор с “Ройтерс” тази седмица - преди гласуването да бъде анулирано - Джорджеску заяви, че планира да спре износа на украинско зърно през Румъния и да забрани по-нататъшната военна помощ за Киев. Той също така заяви, че Букурещ не е длъжен да се придържа към ангажиментите на НАТО за разходи за отбрана.
„Как бих могъл да се съглася на това? Това е невъзможно. Румъния и румънският народ са на първо място“, заявява Джорджеску пред “Ройтерс”. „Немислимо е да има война до нас в центъра на Европа, така че приоритет определено ще бъде тази война в Украйна да бъде незабавно спряна.“
Джорджеску заяви, че най-много го интересува неговата страна. „Всичко останало е второстепенно“, казва той пред Ройтерс. „Всички ... ме питат за Украйна, цялата тази кампания е свързана с Украйна. Тя не е от съществено значение.“
Румъния е силен поддръжник на Украйна, като позволи износа на 30 милиона тона зърно през черноморското си пристанище Констанца, обучава украински пилоти на изтребители и дари батарея за противовъздушна отбрана Patriot.
ЕК с ново искане до TikTok за президентските избори в Румъния
„Румъния е абсолютно ключов играч по отношение на сигурността и отбраната в Европа и за подкрепата на Украйна“, заяви пред Ройтерс Оана Лунджеску, бивш говорител на НАТО от румънски произход, а сега сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute. „Всичко, всяка политика и всеки политически актьор, които променят това, рискуват да окажат сериозно въздействие не само върху самата Румъния, върху курса на румънската сигурност и демокрация, но и върху сигурността на Европа и на евроатлантическото пространство“, казва тя.
След първия тур на президентските избори в Румъния, високопоставен дипломат от ЕС заяви пред “Ройтерс”, че спечелването на президентския пост от Джорджеску би било „катастрофа“ за ЕС, като обърна внимание на общата граница на Румъния с Украйна и на факта, че тя е една от големите държави в Европейския блок.
Загриженост за европейските съюзници буди и фактът, че Джорджеску определя като национални герои и „мъченици“ Йон Антонеску, фактическият лидер на Румъния през Втората световна война, осъден на смърт за участието си в Холокоста в Румъния, и Корнелиу Кодряну, лидер на Желязната гвардия отпреди Втората световна война - едно от най-жестоките антисемитски движения в Европа.
Дипломат от ЕС заяви, че възгледите на Джорджеску за тази двойка, както и за НАТО, ще увеличат напрежението както в страната, така и в чужбина, ако той дойде на власт. „Представете си дискусиите в (Европейския) съвет, представете си поляризацията, която той ще внесе у дома“, каза дипломатът на ЕС пред агенция “Ройтерс”.
Анулираха първия тур на президентските избори в Румъния
По подобие на предизборната кампания на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, Джорджеску проведе кампания като независим бунтар, който не е обвързан с центристките, действащи партии, които трябваше да се борят с икономическите проблеми. Инфлацията се понижи до 4,7 % през октомври в сравнение с 13,8 % през 2022 г., но тя все още остава най-високата в Централна и Източна Европа.
Темите на кампанията на Джорджеску в TikTok и YouTube се фокусираха върху значението на семейните ценности, традициите, християнската православна църква и връзката със земята. В други видеоклипове се набляга на спортните му способности: 62-годишният мъж е носител на черен колан по джудо и бяга маратони.
Но той не винаги е бил аутсайдер: заемал е различни държавни длъжности в страната, включително като висш държавен служител в министерствата на околната среда и на външните работи, а в чужбина е работил като специален докладчик на ООН за въздействието на токсичните отпадъци върху правата на човека. Бил е и член на политическа партия: твърдо десния опозиционен Алианс за обединение на румънците, който някога го изтъкваше като свой избор за министър-председател.
Но през 2022 г. той напуска Алианса, след като високопоставени членове на партията заявяват, че неговата проруска и антинатовска позиция вреди на имиджа на партията. В интервю от 2021 г. Джорджеску нарича щита на НАТО за противоракетна отбрана, разположен в румънския град Девеселу, „срам за дипломацията“ и заявява, че Северноатлантическият алианс няма да защити нито един от своите членове, ако бъдат нападнати от Русия.