Според адвокат, работещ по случая, броят на измамените българи е 28 000
Историята за така наречените „инвестиции“ в схемата на британската компания BETL придобива все по-големи размери. След като в понеделник пред камерата на NOVA Димитър Димитров от Враца разказа как той и семейството му са изгубили крупна сума, сигналите към нас не спират. По данни на адвокат, който работи по случая, броят на хората с подобна история в цялата страна е около 28 000.
„След като дадох интервю по NOVA, много хора от различни градове се свързаха с мен. Създадохме Facebook група на ощетените. Сформираме голяма информационна кампания. Хората започнаха да изпращат видеоклипове, в които г-жа Калина Николова застава с лицето си и обяснява как всичко е наред и няма от какво да се притесняваме”, заяви Димитров.
Как работи финансовата пирамида BETL
Друг мъж от Враца сподели, че е загубил около 5000 лева в схемата. „Бях поканен от моя позната на вечеря, организирана от BETL. Там ни разказаха за какво става въпрос и се включих”, разказа той.
„Аз „изгорях" с около 14 000 лева. Повярвах на приятел. Всички сме повярвали на някого и затова сме в тази ситуация”, посочи друг потърпевш.
Жена от Враца, включила се в схемата, заяви, че „инвестицията ѝ е минимална, тъй като е успяла да възвърне част от вложените средства”.
„Това, което може да направят хората, е да подадат сигнали до институциите, за да може да се започне работа”, съветва адвокат Цветомила Събинска.
Замесиха името на Устата в реклама на събитие на BETL пирамидата
Ани Лозанова, друг инвеститор в BETL, заяви в ефира на „Здравей, България”, че е вложила около 17 000 лева. „Мен никой не ме е вкарвал в самата пирамида. Видях от познати, че от около година вземат пари и всичко е точно. Сама поех инициативата да се включа”, казва жената.
По думите ѝ тя е в компанията от около седмица. Било ѝ обещано за около 35 работни дни „да си избие парите”. „Всеки ден получавах дневен дивидент от 340 долара преди таксата, която те си събират - 18%. Успях да взема превод само за три работни дни преди преводите да бъдат спрени”, обясни тя.
Ани разказва, че е била на онлайн обучение, водени от трима мъже с английски имена. Обученията обаче били текстови. "Така наречените админи Джеймс, Нодин и Франклин. С фалшиви имена, с фалшиви снимки на някакви хора. Имаше 3-4 пъти седмично обучения между 19 и 21 часа вечерта, в които ни агитираха да привличаме още хора. Обясняваха за компанията", разказа Ани.
В социалните мрежи Калина Николова и Калин Георгиев, посочвани като лица на BETL за страната, публикуваха клип, в който отричат умишлено да са подвеждали хората. „Ние също сме потърпевши. Въпреки че всички си мислят, че сме взели милионите и сме избягали, това не е така. И аз, и Калина сме жертви. Както всички, които получаваха пари, и ние се доверихме сляпо. Всеки от нас беше заблуден”, заявява Георгиев.
„Много хора казват, че се крия. Това не е така. Просто телефонът ми е залят от множество съобщения и обаждания, тъй като всички си мислят, че аз съм отговорна за всичко. Реално и аз имам същата информация, каквато имат всички”, подчерта Николова.
По случая у нас работи дирекция „Киберсигурност” на ГДБОП.
Повече по темата гледайте във видеото.