Той посочи, че противогрипните препарати трябва да се приемат в първите 24 часа

Осезаем ръст на болните пред лекарските кабинети. Завеждащият инфекциозното отделение в Благоевградската болница д-р Румен Новоселски коментира развитието на грипния сезон у нас. „Желателно е при малките деца родителите да вземат по-строги мерки – когато забележат първите симптоми, да потърсят медицинска помощ. Така ще може да се предприемат необходимите действия своевременно. Държа да подчертая, че за грипа имаме диалогично лечение, има препарати, с които може да се спре развитието още в самото начало“, посъветва лекарят. 

В края на миналата седмица Инфекциозното отделение на болницата в Благоевград се напълнило до краен предел. „Може да се разкрият инфекциозни отделения, тоест да се приемат болни от грип и в други отделения, чиито капацитет може да се намали. Така че възможности за лечение има. Подчертавам, че все пак не е необходимо да се стига до такива респираторни усложнения“, заяви д-р Новоселски.

След няколко изписвания, свободни легла към момента има. Но в същото време пред кабинетите на общопрактикуващите лекари опашките стават все по-дълги. „Всеобща отпадналост, болки в гърлото, упорит кашлица, главоболие - това са  симптомите в общи линии поне при мен“, съобщи пациент.

Измама: Жени продават цветя в София от името на Фондация „Павел Андреев”

Лекарите горещо препоръчват и на болните, и на здравите да посещават кабинетите с маски. Така е най-сигурно, че няма да се заразят или да предадат заболяване. В момента върлуват по два вида грип А и Б. Усетим ли симптоми е важно да противодействаме в първите 24 часа с противогрипни лекарства. „Имаме препарати, с които можем да спрем развитието на грипния вирус още в самото начало“, допълни докторът.

„При температура над 38 градуса даваме нещо, което я сваля, но не антибиотик. Не се лекуваме с антибиотици, а с медикаменти, които понижават температурата. Грип А е по-склонен да прави епидемии и да създава тези възможности да затворим училищата“, категорично обясни общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

Ваксинираните срещу грип и тази година са нисък процент. Лекарите казват, че и броят на ваксините не е достатъчен. „Аз нямам пациент, на който да съм поставила ваксина и той да се е разболял така, както се разболяват тези, които нямат ваксина. При нас страхът от ваксините е по-голям, отколкото от заболяването и заради това се стига до този момент болниците да са препълнени“, посочва още Николова.

Възможно е още следващата седмица някои области за влязат в епидемичната зона. „Не, не съм ваксинирала и сигурно сбърках, че не съм“, каза пациент.