Трима съвременни свидетели си спомнят за тези вълнуващи времена и се борят те да не бъдат забравени

Изминаха 35 години, откакто жителите на Тимишоара, Румъния, се осмелиха да излязат на улицата, за да протестират срещу диктатора Чаушеску и комунистическия режим. През декември 1989 година там започва най-кървавото революционно движение в бившия Източен блок. Трима съвременни свидетели си спомнят за тези вълнуващи времена и се борят те да не бъдат забравени. Как гледат те на революцията днес разказва "Дойче Веле".

Тимишоара, най-западният град в Румъния. Тук започва Румънската революция преди 35 години. Тук се чува и последният звън за 24-годишната комунистическа диктатура на Николае Чаушеску. Влад Щефан е гид от Timisoara Free в града. Той показва някои от най-важните места за революцията. Влад казва, че тя започва в Реформираната църква, където Ласло Тьокеш е бил пастор. Той се опитвал да бъде близо до хората чрез своите проповеди, в които е критикувал комунистическия режим.

Когато се разчува, че Тьокеш ще бъде преместен в друга енория, хората се събират на протест. На следващия ден, 16 декември, идват още повече хора. Те маршируват по улиците, скандирайки „Долу комунизма! Долу Чаушеску!“. „Свобода 1989“ е името на изложба на фотожурналиста Константин Дума. Той е в Тимишоара през декември 1989 година, когато Чаушеску заповяда на армията да открие огън.

Проф. Палангурски: Никой не формулира какъв е националният идеал на българите в 21 век

Първите жертви на революцията падат малко след 16:00 часа, разказва той. Журналистът заснема това, което вижда, рискувайки живота си. "Снимах, защото разбирах, че се случва нещо специално. Приех го като свой дълг. Опитвах се да запазя материала си на възможно най-сигурно място, защото не знаех какво ще се случи", споделя той.

Джино Радо, ръководител на Мемориала на революцията, също е на улиците на Тимишоара този ден. "Те реагираха с такава бруталност, за да ни уплашат. Стреляха по нас. Станахме още по-радикални. Приятели, членове на семейството, колеги загинаха. Но не се отказахме", разказва той.

Революцията, която започва в Тимишоара, се разпространява бързо - първо до няколко града, а после в цялата страна. Мнозина загиват. 

Сенки от Студената война: „Убийството с чадъра” или как режимът се справи с „неудобния” Георги Марков

Операта на Площада на победата е най-важното място на революцията. Влад разказва: "На 20 декември 1989 година протестиращите успяха да окупират площада. Предполага се, че са участвали до 100 000 души. На балкона на Операта група протестиращи основаха Румънския демократичен комитет на Тимишоара и обявиха града за свободен от комунизма."

Случва се нещо, което мнозина смятат за невъзможно. Диктаторът и съпругата му избягат, заловени са и екзекутирани след съкратен процес. Комунистическият режим на Румъния е свален.

Тридесет и пет години по-късно, как румънците гледат на революцията от 1989 година?

"Това беше незавършена революция, защото след 1989 година комунистите отново поеха властта. Очакваме румънските политици най-накрая да разберат, че наистина искаме политици, които да мислят най-доброто за страната", споделя Джино.

Днес политическата ситуация в Румъния е по-напрегната от всякога. Някои смятат, че е време за нова революция.

Повече гледайте във видеото на "Дойче веле".

Редактор: Цветина Петрова