Ролята на ключовия вот в Германия анализира агенция "Франс прес"

На 23 февруари германците гласуват на избори, очаквани с огромно нетърпение в Брюксел. Мнозина се надяват Берлин бързо да се върне към водещата си роля в делата на Европейския съюз, тъй като блокът е изправен пред поредица от кризи. 

Страдащият от недостатъчен икономически растеж и ниска конкурентоспособност блок беше разтърсен от президента на САЩ Доналд Тръмп, който го заплаши с търговска война и протегна ръка към Русия, за да разреши войната в Украйна.

„Понякога се страхуваме от германското лидерство, но е трудно да се живее без него“, каза един европейски дипломат пред АФП.

Как работи избирателната система в Германия

Несигурността в Германия допълва месеците на политически сътресения във Франция, където отслабеният президент Еманюел Макрон през декември назначи четвърти министър-председател в рамките на само една година.

Френско-германският двигател на Европейския съюз „не е в състояние да работи“ и да взема „важни решения“ в момент, в който „това е по-необходимо от всякога“, категоричен е Ян Вернер, анализатор в Института „Жак Делор“, цитиран от "Франс прес".

Какво трябва да знаем за изборите в Германия

„Не виждаме голяма германска ангажираност в настоящата законодателна дейност в ЕС“, оплака се друг дипломат.

Политическият вакуум е частично запълнен от други европейски сили.

Полският министър-председател Доналд Туск, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС, настоява Брюксел да направи повече, за да се противопостави на Русия, а италианският премиер Джорджа Мелони пое инициативата по въпросите на миграцията.

Отсъствието на Германия обаче се усеща винаги.

„Може ли ЕС да функционира без Германия и Франция? В случай на извънредна ситуация това би било възможно, но е по-добре да се действа с Франция и Германия“, отбеляза трети дипломат. 

Ефектът на вълната

Вотът в неделя няма да реши проблема веднага, тъй като Германия може не състави ново правителство чак до пролетта.

Увереният лидер на "Християндемократическия съюз" Фридрих Мерц Великден като краен срок. Но тежките коалиционни преговори в страната обикновено се проточват със седмици, ако не и с месеци, което вещае дълги периоди на политическа парализа.

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Въпросите относно формата на бъдещото коалиционно правителство вероятно ще забавят ключови законодателни проекти и на европейско ниво - от миграцията до финансирането на отбраната и изменението на климата, каза Вернер.

„Цяла Европа следи тези избори“, посочи Даниел Фройнд, европейски депутат от Зелените, който изрази съжаление за настоящата „липса на движение“ в Берлин.

Някои от колегите му се притесняват от ефекта, който вотът може да има върху политическия баланс в Европейския парламент, допълват в анализа си от АФП.

Консервативният алианс ХДС-ХСС на Мерц принадлежи към най-голямата парламентарна група - ЕНП, ръководена от германеца Манфред Вебер, която и в момента формира дневния ред с подкрепата на хлабав съюз от центристи, социалдемократи и зелени.

Миналия месец ХДС/ХСС прие предложение в Бундестага, призоваващо за по-строги мерки срещу имиграцията, с подкрепата на крайнодясната Алтернатива за Германия (АзГ). Политическата маневра на Мерц беше отчетена като нарушаване на табу в германската политика.

„За мен истинският въпрос е до каква степен случилото се в Германия ще окаже влияние върху резултата от изборите и какви поуки ще извлекат от него представителите на ЕНП“, заяви Валери Хайер, ръководител на центристката група Renew.

„Дали ще кажат, че... това е било губеща стратегия или, напротив, печеливша?“, допълни той.

Ако така наречената „защитна стена“, забраняваща сътрудничеството с крайната десница, се разпадне в Германия, „ще бъде невъзможно тя да бъде приложена тук“, допълни датчанинът Андерс Вистисен, европейски депутат от крайнодясната група „Патриоти за Европа“. | БГНЕС, АФП

ВСИЧКО ЗА ИЗБОРИТЕ В ГЕРМАНИЯ ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Иван Петров
Източник: АФП/БГНЕС