Страната избира Бундестаг

На 23 февруари германците избират новия състав на Бундестага. Според последното проучване на общественото мнение, проведено от „Политико“, дясноцентристките християндемократи (ХДС/ХСС) продължават да са лидери, като получават 29% подкрепа, следвани от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) с 21%.

Социалдемократическата партия (СДП) на канцлера Олаф Шолц е на трето място с 16%, а Зелените - с 13%. Крайнолявата партия и Алиансът „Сахра Вагенкнехт“ (BSW) са съответно с 6 % и 5 %, съобщи "Евронюз". 

Какво трябва да знаем за изборите в Германия

Ако проучването на общественото мнение е точно, потенциален резултат може да бъде коалиция на ХДС със СДП или Зелените, тъй като нито една от партиите вероятно няма да получи достатъчно гласове, за да състави самостоятелно правителство. Основните въпроси, с които ще се сблъска новата коалиция на управляващите партии, са свързани с лимита на дълга на Германия, имиграцията и изменението на климата.

РЕФОРМА НА ГЕРМАНСКАТА "ДЪЛГОВА СПИРАЧКА"

През 2024 г. икономиката на Германия се сви за втора поредна година поради структурни икономически проблеми. Рязкото покачване на цените на енергията натежа върху производствената ѝ дейност след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Нарастващите разходи за живот, засилващата се миграция и регулациите в областта на зелената енергия предизвикаха обществено и бизнес недоволство, което наложи реформи в тези ключови политики.

Първата точка от дневния ред, с която се очаква да се заеме новото правителство, е реформата на „дълговата спирачка“ в Германия - фискално правило, въведено през 2009 г., което ограничава държавните заеми, като контролира бюджетния дефицит до 0,35% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

Както канцлерът Олаф Шолц, така и Зелените призоваха за увеличаване на нивото на дълга, тъй като в бюджета за 2025 г. има недостиг от 25 млрд. евро. Коалиционният му партньор, Партията на свободните демократи (СвДП), обаче отхвърли предложението, което доведе до разпадане на правителството. Шолц твърди, че съотношението на дълга към БВП на Германия е далеч по-ниско от това на други развити икономики като САЩ, Обединеното кралство, Италия и Франция, които са надхвърлили 100% съотношение на дълга към БВП.

Освен това Германия е подложена на натиск от страна на НАТО и президента на САЩ Доналд Тръмп да увеличи разходите си за отбрана. Бундестагът одобри специален фонд от 100 млрд. евро за военни разходи. За да се изпълни целта на НАТО, настоящият държавен бюджет ще трябва да се увеличи до 3,6% от БВП.

Как работи избирателната система в Германия

Лидерът на ХДС, Фридрих Мерц, предпочита да запази дълговата спирачка и се застъпва за намаляване на социалните помощи и съкращаване на държавната заетост. Спорно е, че той също така подкрепя намаляването на данъците, което ще намали държавните приходи. Мерц изрази готовност да преговаря за условията за намаляване на държавните субсидии. Потенциалният резултат би могъл да бъде увеличаване на държавния дълг при едновременно намаляване на данъците и социалните разходи.

НЕЗАКОННАТА ИМИГРАЦИЯ И ПРЕХОДЪТ КЪМ ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЯ

Коалицията на управляващите партии ще се справи с незаконната имиграция, като същевременно ще насърчава законната миграция на квалифицирани работници. В своята кампания Мерц призова за по-строги правила за миграцията. Шолц и Зелената партия също настояват за депортиране на нелегалните мигранти.

Що се отнася до целите на ЕС в областта на климата, новата коалиция на управляващите партии може да оспори икономическото въздействие на високите разходи за зелена енергия върху Германия. Автомобилната индустрия на страната е изправена пред множество пречки за растежа, включително високата инфлация, нарастващите разходи за постигане на целите на екологичния преход и засилващата се конкуренция в чужбина. Лидерът на ХДС Мерц разкритикува политиките на Германия в областта на климата, като нарече вятърните турбини „грозни“ и посочи потенциална промяна в разпоредбите за зелена енергия. Това би могло да доведе до корекции в сроковете за постигане на климатичните цели и до по-гъвкав подход към традиционните енергийни източници.

ПОТЕНЦИАЛНАТА ПАЗАРНА РЕАКЦИЯ

DAX (един от най-важните борсови индекси в Германия – бел.ред.) многократно достигаше нови върхове през февруари, като акциите в областта на отбраната бяха водещи на фона на мирните преговори за прекратяване на войната в Украйна. Фондовите пазари в Германия вероятно ще продължат тази тенденция, тъй като водената от ХДС коалиция би могла да подобри пазарните нагласи в краткосрочен план. На първо място, резултатът от изборите ще осигури сигурност. Второ, предложените промени в политиката са в полза на икономическия растеж, което подхранва оптимизма за икономическите перспективи на страната.

Кои са четиримата кандидати за следващ канцлер на Германия

Възможно е също така еврото да се укрепи, тъй като стабилизирането на икономиката може да привлече инвеститори към германските държавни облигации, което ще доведе до повишаване на доходността им. Продължителните следизборни преговори обаче могат да влошат инвестиционните нагласи и да окажат натиск върху фондовите пазари и еврото.

 „За еврото най-същественият риск е коалиционните преговори да се удължат, като типичната корелация между повишената политическа несигурност и по-слабата валута е налице“, пише в бележка Майкъл Браун, старши стратег в Pepperstone в Лондон.

В крайна сметка движенията на европейските фондови пазари и на валутата се определят предимно от външни фактори, особено от събитията в САЩ. Поради това всяка пазарна реакция вероятно ще бъде краткотрайна. 

ВСИЧКО ЗА ИЗБОРИТЕ В ГЕРМАНИЯ ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Иван Петров
Източник: БГНЕС