Брюксел вече очерта двуетапен планиран отговор на ограниченията за стомана и алуминий

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви във вторник, че Европейският съюз има "силен план" да отвърне на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, въпреки че предпочита решение чрез преговори.

Администрацията на Тръмп въведе мита върху внос на стомана и алуминий през март, а по-високите мита върху автомобилите ще влязат в сила в четвъртък. Тръмп ще изложи план за мерки, които той нарича "реципрочни тарифи" в сряда.

ЕС подготвя контрамерки в отговор на американските мита върху автомобилите

Съединените щати и Европейският съюз имат най-големите търговски отношения в света, обменяйки 1,6 трилиона евро (1,7 трилиона долара) стоки и услуги през 2023 г., почти 30% от световната търговия.

При евентуална война на мита върху стоки Вашингтон ще има повече към какво да се насочи, отколкото Брюксел, тъй като вносът на стоки от САЩ в ЕС възлиза на 334 милиарда евро през 2024 г. срещу 532 милиарда евро износ на ЕС, според статистическата агенция на ЕС Евростат. Така че, какви мерки може да вземе ЕС?

Реципрочни мита

Европейската комисия може да предложи ответни мита върху стоки, които могат да бъдат блокирани само с квалифицирано мнозинство от 15 държави членки на ЕС, представляващи 65% от населението на ЕС.

Брюксел вече очерта двуетапен планиран отговор на митата за стомана и алуминий. Първо, той твърди, че ще възстанови мерките, въведени през 2018 г., когато Тръмп за първи път наложи мита върху вноса на метали, по-късно спрени по време на мандата на президента Джо Байдън. Тези контрамерки, включително 50% мито върху американския бърбън, трябваше да влязат в сила във вторник, но по-късно Комисията ги отложи до средата на април, за да даде повече време да обмисли кои американски стоки да удари.

Износителите на вино Франция и Италия изразиха загриженост относно облагането на бърбъна, след като Тръмп заплаши да отмъсти с 200% мита върху европейския алкохол.

САЩ налагат мита на произведените в чужбина автомобили

Комисията изготви и друг списък на вноса на САЩ, включително месо, млечни продукти, вина и облекла, оценени на 21 милиарда евро, които планира да стесни до 18 милиарда евро за втори транш от мита, които първоначално трябваше да бъдат приложени от средата на април.

ЕС все още не е казал какви стъпки ще предприеме в отговор на автомобилните мита или предстоящите реципрочни налози.

Инструменти против принудата

Инструментът на ЕС за борба с принудата, който влезе в сила в края на 2023 г., позволява на блока да отговори на трети държави, които оказват икономически натиск върху членовете на ЕС да променят политиките си, и предлага много по-широко поле за действие.

Освен че налага мита за стоки, ЕС може да ограничи достъпа до търгове за обществени поръчки за компании от трета държава или да предприеме действия, засягащи търговията с услуги или инвестициите.

Докато Съединените щати имат търговски дефицит с ЕС по отношение на стоките, те имат излишък в търговията с услуги, включително цифрови услуги, предоставяни от няколко големи технологични компании.

Кой на какви оръжия разчита във войната в Украйна?

ЕС може също да ограничи защитата на правата върху интелектуалната собственост, да ограничи достъпа на компаниите за финансови услуги до пазарите на блока и да ограничи способността на компаниите да пласират химикали и селскостопански хранителни продукти.

Инструментът на ЕС за борба с принудата беше предложен през 2021 г. като отговор на критиките на членовете на ЕС, че първата администрация на Тръмп и Китай са използвали търговията като политически инструмент. Законът дава на комисията до четири месеца да разгледа евентуални случаи на принуда. Ако установи, че мерките на чужда държава представляват принуда, той представя това на членовете на ЕС, които имат още осем до 10 седмици, за да потвърдят констатацията.

За това е необходимо квалифицирано мнозинство от членовете на ЕС, по-висока летва за преминаване, отколкото за прилагане на ответни мита.

След това Комисията обикновено се консултира с чуждата държава, за да спре принудата. Ако това не успее, тогава в рамките на шест месеца тя може да приеме ответни мерки на ЕС, които ще влязат в сила след три месеца.

Целият процес може да отнеме година.