Снимка: iStock
Първият месец на 2025 г. е бил най-топлият януари, измерван някога в света, сочат още данните
Европа е регистрирала най-топлия март откакто се водят данни, а изменението на климата продължава да повишава температурите до безпрецедентни нива. Това са изводите в месечния бюлетин на Европейската служба за климатични промени "Коперник".
Снимка: COPERNICUS EU
В глобален мащаб март е бил вторият най-топъл март на планетата. Първият месец на 2025 г. е бил най-топлият януари, измерван някога в света, сочат още данните.
„Коперник”: Януари 2025 г. е бил най-топлият, измерван някога
Европейският континент се затопля два пъти по-бързо от средното за света в последните 45 години, а 2024 година е била най-топлата, регистрирана откакто се правят метеорологични измервания, съобщиха в началото на годината от “Коперник”. Данните сочат, че през 2024 г. температурите в световен мащаб са били с 0,72 градуса по-високи от средното за периода 1991-2020 г. и с цели 1,6 градуса над прединдустриалните нива.
Изминалият март е един от най-топлите от началото на века
От Национални институт по метеорология и хидрология съощиха по-рано, че в България средните месечни температури са били между + 7 и + 12 градуса по Целзий и имат отклонение от месечната норма между + 2 и + 5 градуса.
Снимка: iStock
Най-високата измерена температура е 30,6 градуса на 15 март в гр. Павликени, област Велико Търново.
Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 9,8 градуса на 20 март в гр. Чепеларе, област Смолян, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 19,1 градуса на връх Мусала на 19 март. В София най-високата измерена температура е 27,1 градуса на 15 март, а най-ниската – минус 5,4 градуса на 20 март.
В по-голямата част от страната месечните суми на валежите са около климатичната норма – между 50 и 150% от нея. Суми под климатичната норма – между 13 и 50% от нея, има главно в Североизточна България.
Редактор: Цветина Петрова