Снимка: iStock
Доц. Радин Цонев обясни какви са възможностите за превенция и лечение
Омазняването на черния дроб е проблем, от който страдат все повече хора. Трябва ли това да ни притеснява? Какви са дългосрочните здравни рискове при омазнен черен дроб? На тези въпроси отговаря гастроентерологът доц. Радин Цонев.
„Черният дроб е изключително интересен орган. През него преминават белтъци, мазнини и въглехидрати. Когато някой от тези процеси се наруши, черният дроб започва да се омазнява. Това става на степени: първата е между 5% и 33%, втората – между 33% и 66%, а третата е над 66%. В миналото често подценявахме омазняването на черния дроб“, заяви доц. Цонев в предаването „Пулс“.
Къде се намира България по брой хора с омазнен черен дроб?
Ако вземем предвид броя на диабетиците в България, страната ни е на едно от челните места в Европа по разпространение на чернодробна стеатоза.
Причината е, че много малко хора у нас водят здравословен начин на живот. Необходимо е да се спазва диетичен режим и да се намали приемът на въглехидрати.
Кога трябва да започнат профилактичните прегледи на черния дроб?
Ако едно дете спортува редовно, няма нужда да бъде водено на лекар профилактично. Но ако прекарва времето си пред компютъра и редовно консумира бърза храна, започва да трупа мазнини – бузки, корем – и тогава е важно да му се направят изследвания. Всеки родител трябва да насърчава детето си да бъде физически активно.
Има ли симптоми при начална форма на омазняване на черния дроб?
За съжаление, черният дроб няма рецептори за болка и функционира „тихо и кротко“. Човек може да има сериозен проблем, без да подозира, което може да доведе до късна диагностика и сериозни усложнения.
Какво трябва да знаят хората, на които вече е поставена диагноза омазнен черен дроб?
Омазняването на черния дроб е обратим процес, но изисква време. Пациентите трябва да следят нивата на кръвната си захар и чернодробните ензими. Много важно е да се увеличи физическата активност и да се намали консумацията на въглехидрати.
Съществува ли лечение?
През миналата година се появи първият медикамент за антифиброзно лечение при омазняване на черния дроб. Цената му обаче е висока – около 60–70 хиляди долара за една година лечение. Очаква се през тази година Европейската агенция по лекарствата (EMA) да го одобри за употреба в Европа. Ако това се случи, медикаментът ще може да бъде внесен и в България. Поради високата му цена, вероятно ще се наложи лечението да бъде финансирано от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Цялото интервю гледайте във видеото.
Последвайте ни