Изминаха 80 години от победата на Русия над Нацистка Германия, а той управлява 25 от тях

Едва ли някоя друга страна отбелязва края на Втората световна война със същите фанфари и плам като Русия, за която победата над Нацистка Германия преди 80 години остава източник на огромна гордост и определящ момент от историята.

Денят на победата, който се чества на 9 май, е най-важният светски празник в Русия, отразяващ жертвите от войната. Но той се използва от Кремъл и за засилване на патриотизма, и за възвръщане на престижа на суперсила, загубен при разпадането на Съветския съюз през 1991 г., пише „Асошиейтед прес”.

Президентът Владимир Путин, който управлява Русия през 25 от тези 80 години, превърна Деня на победата в ключов стълб на своето управление и се опита да го използва, за да оправдае тригодишната си инвазия в Украйна.

Си Дзипин към Путин: Пекин застава на страната на Русия в лицето на „хегемонистичния тормоз“

Снимка: iStock

Той се опита и да подчертае неуспеха на усилията на Запада да изолира Москва, като покани китайския президент Си Дзинпин и други лидери на празника, който тази година беше помрачен от съобщения за атаки на украински дронове срещу Москва и сериозни нарушения на работата на столичните летища, както и прекъсвания на мобилния интернет в сряда.

Защо Денят на победата е толкова важен за Русия и Путин

Съветската саможертва по време на Втората световна война

Съветският съюз губи зашеметяващите 27 милиона души в така наречената Велика отечествена война от 1941-1945 г. Тази жертва оставя дълбок белег в националната психика.

Нацистка Германия нахлува в Съветския съюз на 22 юни 1941 г. и бързо превзема западната част на страната. До октомври същата година те се доближават на 30 км от Москва, но Червената армия отвръща на удара и разгромява нашествениците.

Путин обвини България и Румъния за войната в Украйна. МВнР отговори

През 1943 г. съветските войски нанасят съкрушителни поражения на Германия при Сталинград и Курск, а след това отблъскват нацистките сили през западната част на Съветския съюз чак до Берлин.

Путин отбеляза, че всеки седми съветски гражданин е бил убит, докато Обединеното кралство е загубило един на всеки 127, а САЩ - един на 320. „Съветският съюз и Червената армия, независимо от това какво някой се опитва да докаже днес, дадоха основния и решаващ принос за разгрома на нацизма“, написа Путин през 2020 г.

Снимка: iStock

► Семейната история на Путин от Втората световна война

Путин е дълбоко емоционален към историята на Втората световна война. Руският държавен глава казва, че „винаги ще помним високата цена, която съветският народ плати за победата“. Той често се позовава на историите от войната на родителите си Владимир и Мария, както и на смъртта на 2-годишния му брат Виктор, известен като Витя, по време на 2,5-годишната нацистка обсада на родния му Ленинград, който сега се нарича Санкт Петербург.

„Майка ми по чудо успя да оцелее. Баща ми, въпреки че беше освободен от активна военна служба, доброволно се включи в защитата на родния си град“, пише Путин. Той припомня в статия в списание как баща му разказвал за разузнавателна мисия зад нацистките линии, когато другарите му били убити, а той оцелял, като се скрил в едно блато и дишал през тръстика, докато немските войници вървели на няколко крачки от него.

Тайната война на Русия във водите на Великобритания

Снимка: gettyimages

Бащата на Путин е бил тежко ранен. След като излязъл от болницата, той се прибрал вкъщи на патерици, за да види как работници от моргата изнасят тялото на съпругата му, за да го погребат. „Той се приближи до нея и му се стори, че тя диша. Каза на санитарите: „Тя е още жива!“ разказва бащата на Путин на сина си. Служителите в моргата отговорили: „Тя ще умре по пътя, няма да оцелее“. Настоящият президент на Русия обаче разказва, че баща му ги блъснал с патерици и ги принудил да я отнесат обратно в апартамента им.

Ролята на Втората световна война в политиката на Кремъл

Акцентът, който Путин поставя върху историята на Втората световна война, отразява не само желанието му да демонстрира военната мощ на Русия, но и усилията му да сплоти страната зад своята програма.

Втората световна война е рядко срещано събитие в разединената история на страната под комунистическо управление, което се почита от всички политически групи. Кремъл използва това чувство, за да насърчи националната гордост и да подчертае позицията на Русия като световна сила.

Хвърляне на гранати и разминиране: Русначета показаха военната си подготовка

Парадите по случай Деня на победата са масово представяне на въоръжените сили на страната, като хиляди войници и десетки единици тежко оборудване, включително мобилни пускови установки, носещи междуконтинентални балистични ракети с ядрен заряд, преминават през Червения площад, а над него прелитат десетки военни самолети. Военни паради, фойерверки и други празненства се провеждат в градове в цялата страна.

Снимка: iStock

Властите също така насърчават демонстрациите на 9 май с участието на така наречения „Безсмъртен полк“, в който хората носят снимки на роднини, воювали през Втората световна война. В продължение на няколко години Путин се включваше в тези митинги, носейки снимка на баща си.

Втората световна война като оправдание за нахлуването в Украйна

Когато Русия започва пълномащабната си инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г., Путин обявява, че тя има за цел „демилитаризация“ и „денацификация“ на съседната страна, като лъжливо твърди, че неонацистки групировки са определяли политиката на Украйна при президента Володимир Зеленски, който е евреин. Твърденията бяха категорично отхвърлени от Киев и неговите западни съюзници.

Руският президент се опита да представи почитането от страна на Украйна на някои от нейните националистически лидери, които са сътрудничили на нацистите по време на Втората световна война, като знак за предполагаемите симпатии на Киев към нацистите. Той редовно споменаваше украински националистически фигури като Степан Бандера, който е убит от съветски шпионин в Мюнхен през 1959 г., като основно оправдание за руските военни действия в Украйна.

Дворецът на Путин: Синоним на охолство и западен лукс (ВИДЕО)

Снимка: iStock

„Кремъл смесва тези въпроси и използва победата над Нацистка Германия като основа за изграждане на антиукраински наративи“, казва политическият анализатор Николай Петров. „В съзнанието на Путин и в плановете на Кремъл победата над нацистите се римува с победата над украинския неонацизъм, както те се изразяват“, допълва той.

Редактор: Калина Петкова
Източник: „Асошиейтед прес”