Снимка: Архив БГНЕС
Заключенията от разследването ще се използват и за увеличаване натиска над Иран
Ако съдим по очакванията на чуждата преса (понякога по-добре информирана от родната), българското правителство ще излезе с доклад от разследването на атентата в Бургас, който хвърля вината за кървавата атака на паркинга пред летище „Сарафово” върху „Хизбулла” и Иран. Това съобщи в статия електронното издание на „Уолстрийт джърнъл”, като се позова на запознати с констатациите в документа официални представители от САЩ и Близкия изток.
След бомбеното нападение миналото лято, при което загинаха петима израелски туристи и българският им шофьор, Израел веднага обвини радикалната ливанска групировка за удара – най-смъртоносния срещу израелци в чужбина от 2004 г. насам.
Докладът на София, която се ползва с имиджа на независим актьор на близкоизточната сцена, може да придаде тежест на израелските усилия за това „Хизбулла” да бъде призната от ЕС за терористична организация, коментират европейски източници.
В същото време властите в САЩ и Европа вероятно ще се позоват на българското разследване в подкрепа на затягането на икономическите санкции срещу Иран, както заради ядрената програма на Ислямската република, така и защото подозират Техеран в оказване на подкрепа за международни терористични групировки.
Днес вътрешният министър Цветан Цветанов трябва да запознае високопоставени представители на българското държавно управление с разкритията от разследването, обяви говорител на неговото ведомство, който обаче не пожела да коментира съдържанието на доклада, отбелязва „Уолстрийт джърнъл”. След публикуването му Белият дом ще излезе с изявление, споделил неназован американски официален представител.
Вашингтон и Тел Авив обвиняват членовете на елитната иранска гвардия, известна като „Стражи на Ислямската революция”, за поредица от терористични нападения по света, насочени срещу американски и израелски цели в рамките на последните две години. Ареалът им включва Индия, Тайланд и Грузия.
Иран и „Хизбулла” обаче отричат участие, в която и да е от тази атаки. Появата на доказателства за оркестриран от шиитската групировка атентат на територията на Евросъюза, може да промени европейските представи за нея, след като досега Европа отказваше да последва решението на Вашингтон и да обяви членовете й за терористи.
Докладът, от който зависи толкова много
Ако България стигне до ясно заключение, „ще трябва да разгледаме много сериозно алтернативите”, каза в понеделник европейски дипломат.
Миналата година британски и холандски официални лица настояваха за съгласувани действия на ЕС срещу „Хизбулла”, но държави като Франция се противопоставиха на усилията за включване на групировката в черния списък на съюза. В Брюксел се опасяват, че подобни мерки могат да разтърсят крехкия мир в Ливан, вече поставен под напрежение заради насилието и гражданския конфликт в съседна Сирия.
Представители на радикалната организация участват в правителството в Бейрут, което дойде на власт след свалянето на кабинета на прозападно ориентирания ливански премиер Саид Харири. Посочването на „Хизбулла” за терористична организация ще доведе и до налагане на нови европейски санкции.
В месеците след атентата в Бургас българските власти разкриха малко за хода на разследването. Вашингтон, който обяви, че подозира „Хизбулла”, също зае изчаквателна позиция. Премиерът Бойко Борисов описа авторите на атаката като изключително опитни, припомня „Уолстрийт джърнъл”, но официален коментар за произхода или принадлежността им не последва. Знае се само, че са влезли в България от друга страна-членка на Евросъюза.
Първоначално българските следователи смятаха, че ударът е дело на атентатор-самоубиец, чието тяло беше намерено на мястото на взрива. Сега обаче изглежда, че заснетият от охранителните камери мъж може да е загинал случайно, вследствие на грешка при реализацията на атаката.