За това сигнализират пациентски организации

2014-а започна с лоша новина за хората с трансплантации. Здравната каса ще поема по-евтини медикаменти за животоподдържащото им лечение. 

 

Според тях обаче смяната на терапията крие рискове. А за по-скъпите лекарства, които са използвали досега, пациентите трябва да доплащат около 150 лева на месец. Това е голяма сума за тях, защото средно толкова е инвалидната им пенсия.

 

Преди осем години двойна бронхопневмония става причина за трагедията в живота на Евгений. Две години живее с изкуствено сърце

 

Благодарение на смела майка, която дарява сърцето на сина си, загинал в катастрофа, Евгений живее и днес. Както всички с трансплантиран орган, се подлага на терапия. Притеснява се, че с новия позитивен списък, в който са включени по-евтини лекарства, ще трябва да доплаща за старите. Защото всяка промяна в терапията може да доведе до усложнения. 

 

„Това е поредният начин за притискане на пациентите до стената, не стига, че имаме социални проблеми, не стига, че се борим с преживяването, всеки трансплантиран се бори да запази орган, благодарение на тези лекарства оставаме живи”, каза Евгений.

 

Пред пациентските организации Здравното министерство и Касата си прехвърлят отговорността. И пред нас не дадоха ясни мотиви за решението. 

 

Надяваме се НЗОК да преразгледа  това решение, да извади тези лекарства, за да защити живота на трансплантираните”, обясни Пенка Георгиева от пациентски организации „Заедно с теб”.

 

Евгений Георгиев поиска: „Да не ни оставят да се чудим дали да оцеляваме, или да спираме да се борим за живота си, нека да ни помагат, а не да ни пречат. Нека това да е последната неразбория между министерства, Здравна каса и разни комисии .