Снимка: Thinkstock
ХичБот ще измине на автостоп повече от 6000 км
ХичБот вдига палец край канадските пътищата подобно на всеки друг стопаджия и това, че е робот, изглежда успокоява водачите, които с удоволствие го качват в автомобила си, връзвайки го с предпазния колан, разказва АФП.
„Целта е да разберем дали можем да имаме доверие на роботите в ежедневния живот, след като те така или иначе вече вършат толкова много неща”, коментира Фрауке Зелер - една от създателките на робота в университета Риерсън в Торонто. „Както и обратното - дали роботите могат да се доверяват на хората”, допълва той.
За да намерят отговор на тези въпроси, учени от различни дисциплини от този канадски университет решават да създадат робота и да го пуснат по пътищата. Това е и повод да бъдат тествани новите технологии в областта на изкуствения интелект.
Потеглил на 27-ми юли от Халифакс, крайбрежен град и столица на провинция Нова Скотия, ХичБот ще измине на автостоп повече от 6000 км, стигайки до Виктория, столица на Британска Колумбия (на запад).
След като се настани в автомобила, ХичБот може да предупреди, че чувства лека умора. Водачът ще възвърне тонуса му, като му помогне да презареди батериите си, включвайки го в запалката на превозното средство. ХичБот се нуждае от това, за да може да участва в разговорите с пътниците, които го засипват с безброй въпроси.
След приключване на пътуването учените ще анализират начина на контактуване, чувствата на хората, срещнали се с робота на пътя, техните мнения.
Целта им е да предизвикат дискусия в обществото по въпроса за отношението ни към техниката и роботите, както и за представите ни за сигурност и доверие. С все активното навлизанена роботите в индустрията, или дори в ежедневния живот, става все по-належащо да бъде проучено нашето отношение към роботите, смятат те.
Само за няколко дни ХичБот стана любимец на канадците.
Роботът поражда любопитство и голям брой автомобилисти изявяват желание да го качат на стоп. Мнозина използват социалните мрежи, за да установят къде точно се намира, предава БТА.
„Канадци, следващия път, когато спрете, за да качите някой стопаджия, той може да се окаже робот”, предупреди в профила си потребител на Туитър.