Снимка: Shutterstock
Изследване сочи, че естественият цикъл на океанските потоци е предизвикал пауза в затоплянето
Топлината се складира дълбоко в Атлантическия и Южния океан, но вероятно ще излезе на повърхността след десет години, информира в. „Дейли телеграф”, цитиран от БТА.
Американско изследване показва, че естественият цикъл на океанските потоци е предизвикал пауза в глобалното затопляне, като е преместил топлината от плитките води повече от километър надолу към дълбините на Атлантическия и Южния океан. Докато температурите започнат да се покачват, ще минат още десет години.
Средните температури на повърхността в света се покачваха бързо от 70-те години на миналия век, но от края на 90-те години са сравнително стабилни. Тази тенденция се използва от хора, които поставят под въпрос дали глобалното затопляне се дължи на човешка дейност. Съществуват над 10 теории за нейното обясняване.
Новото изследване, публикувано в сп. „Сайънс” обяснява паузата с естествения цикъл на океанските потоци. При него средно 30 години топлината се отвежда на дълбоко, е след това през новия 30-годишен период, тя се издига на повърхността.
„Исторически хладният период продължава от 20 до 35 години. От настоящия вече изминаха 15 години, така че остават още около 10”, обяснява проф. Ка-Кит Тунг от Вашингтонския университет. По думите му цикълът може да бъде нарушен от други фактори, като зависи основно от вариациите в солеността на водата, защото по-плътната вода потъва.