Близо 70 000 страдат от шизофрения у нас
Близо 70 хиляди са хората, които страдат от шизофрения у нас. Данните са неофициални, тъй като все още в страната ни няма регистър на хората с психични заболявания.
Лъчезар е познат на лекарите в болницата в Курило, защото неведнъж се е лекувал тук. От 2019 година до сега поне 10 пъти е бил на лечение при тях. Те отказаха обаче да споделят повече за това какво е било неговото състояние и дали нещо е подсказвало, че е опасен.
Световната статистика показва, че 10% от извършените престъпления се правят от хора с психични заболявания.
Защитено, затворено и под специално наблюдение – Курило. Едно от местата у нас, в което стотици се лекуват. Част от тях са стигнали дотук дори късно, защото близките и обществото не приемат заболяванията им. А това според лекарите е и един от основните проблемите.
Обикновено лечението на болните продължава около месец и половина, а след това отново се връщат там, откъдето са дошли.
А след случая с Лъчезар отново се заговори за законови промени.
У нас пътят до това да се признае, че един човек има нужда от лечение в психиатрична клиника, е дълъг и сложен.
Как е във Великобритания?
Националната здравна служба извършва постоянно наблюдение на страдащите от депресивни състояния и такива, които застрашават техния и живота на околните. Според последните изследвания самите хора в Обединеното кралство са много по-склонни да потърсят лекарска помощ, дори и при симптоми на най-лека депресия. На острова работят десетки благотворителни организации, чиито мобилни екипи посещават хората по домовете. Много доброволци работят в градския транспорт със специални програми за намаляване на стреса при населението. А мерките не са случайни.
Липсата на регистър на хора с психични заболявания у нас позволява част от пациентите безпроблемно да се сдобият с оръжие.
Именно заради липсата на регистър се получава така, че част от хората с психични заболявания успяват да се сдобият и с оръжие.
Повече по темата гледайте във видеото.