Снимка: ЕПА/БГНЕС
Продължава дипломатическата криза между Турция и страни от Западна Европа
Президентът Реджеп Ердоган отправи нова атака в разгара на конфликта между Анкара и други европейски държави във връзка с отменени мероприятия на турски министри. По думите му „духът на фашизма се шири по улиците на Европа“, а „евреите са били третирани по същия начин в миналото“, пише БГНЕС.
„Европа ще се удави в собствените си страхове“, продължи той, имайки предвид засилващата се вълна на популизъм в Европа през последните години.
„Появява се страхът от турците. Появява се страхът от исляма. Те дори се страхуват от мигрантите, които търсят убежище. Те се страхуват от всичко, което не е оттам, те са враждебни към всичко, което не е оттам“, допълни Ердоган.
Той също така обвини холандските власти за това, че са отговорни за клането в Сребреница през 1995 г., при което загиват над 8000 мюсюлмански мъже и момчета.
Дипломатическата криза между Турция и някои страни от Западна Европа като Холандия и Германия продължава, след като миналия уикенд властите в Хага забраниха на двама турски министри да участват в мероприятия с избиратели в страната.
Напрежението се покачи допълнително и след изказванията на турския президент Реджеп Ердоган, според когото холандските управляващи действат като нацисти. Коментар предизвика бурни реакции в държавата, която е окупирана и бомбардирана от армията на Третия райх по време на Втората световна война. Подобно определение той направи и спрямо самата Германия, след като там също бяха отменени събития с турски министри.
Спорът идва в ключов момент за Турция. На 16 април в страната ще се проведе референдум за изменения в Конституцията. Промените предвиждат преминаването към президентска форма на управление. Вотът е от съществено значение за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чиито съосновател е Ердоган.
Редактор: