Снимка: iStock
Общите доставки на петрол от Русия са се увеличили с 600 000 барела дневно до 8,1 млн. барела
Износът на руски петрол е скочил до най-високото си ниво от почти три години през март въпреки западните санкции, но приходите рязко са намалели в сравнение с миналата година, съобщи Международната агенция по енергетика.
След като Москва нахлу в Украйна през февруари 2022 г., Западът наложи множество санкции срещу Русия, включително ограничения на цените на нейния суров петрол и петролни продукти и ембарго от страна на ЕС. Русия отвърна на удара, като намали производството си с 500 000 барела на ден, а партньорите ѝ от петролния картел ОПЕК+ шокираха пазарите, като обявиха собствени съкращения на производството по-рано този месец.
МАЕ: Светът се намира в разгара на първата истинска глобална енергийна криза
Според МАЕ обаче общите доставки на петрол от Русия са се увеличили с 600 000 барела дневно до 8,1 млн. барела дневно през миналия месец, съобщи АФП.
Въпреки че приходите от петрол на Русия са се увеличили с 1 млрд. долара до 12,7 млрд. долара, те все още са с 43% по-ниски в сравнение с предишната година.
Базираната в Париж агенция заяви, че голяма част от увеличението се дължи на нарастването на износа на петролни продукти, който се е върнал на нивата отпреди Ковид, като се е повишил с 450 000 барела дневно до 3,1 млн. барела дневно.
Износът на суров петрол е нараснал със 100 000 барела дневно до 5 млн. барела дневно, като през март Индия е заменила Китай като основна дестинация за руските доставки в Азия.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова