Снимка: iStock
Полезни съвети дава общопрактикуващият лекар д-р Качешмаров
В сезона на най-различни вируси – от стандартна хрема, през настинки, до по-тежки състояния, родителите си задават редица въпроси. Как да разграничим простата настинка от грипно състояние, особено при бебета и малки деца? Как да се справим с хремата, съответно при новородени, бебета, както и при по-големи деца – в градина и училище? И как да правим инхалации, за да можем да спомогнем максимално за оздравителния процес на мъниците?
На тези и още много други важни въпроси отговори дава новият епизод на „Ох, на мама! Podcast”, в който общопрактикуващият лекар д-р Качешмаров споделя полезни съвети от дългогодишната си практика не само като специалист, но и като баща с опит.
Настинка или грип?
„Хремата е най-честият симптом на настинки и вирусни инфекции. Тя не винаги изисква медицинска помощ и консултация. Тук е важно да направя едно уточнение - не трябва да лекуваме хремата сама по себе си, а пациента в цялост. Т.е. ако има просто някаква секреция от нослето, но детето е живо, не плаче, няма температура, няма отпадналост, храни се нормално – това, че има малко сополки не трябва да буди някакво притеснение. Най-важното при хремата е да държим носа проходим“, казва д-р Качешмаров.
При новородени и бебета
При бебетата (а и при деца и възрастни) подходящ за промивки е 0.9% NaCl физологичен разтвор. Ползва се за ежедневна назална хигиена, за отпушване на носа и облекчаване на хремата.
При деца в ясла и детска градина
Сезонни особености, стрес от адаптация, престой с много други деца в затворени пространства – всички тези обстоятелства са предпоставка децата, които започват да посещават ясла или детска градина, често да донасят вкъщи т. нар. „градински сопол“. Разбира се, родителите следва да се консултират с педиатър на детето, който да проследи състоянието му. В допълнение обаче може да използваме разтвори, които да разредят секрета и да спомогнат за това носът да стане проходим.
Физиологичният разтвор можем да използваме и под формата на инхалации с уред, който прави течността на пара. Това има доста добър ефект, защото парата минава през горните и средните дихателни пътища и стига до долните. Ако в носа и носоглътката има секрет – там ще лекува, а долните дихателни пътища ще овлажнява, за да не слезе инфекцията надолу.
Инхалация – как?
Д-р Качешмаров дава и полезни съвети за това как да направим инхалация на детето
1. Детето трябва да е спокойно. Първите пъти, в които правите инхалация на детето, то вероятно ще подходи с недоверие към процеса и може да се разплаче. В тези случаи детето не успява да вдиша количеството мъгла, необходимо за спомагане на оздравителния процес. Разкажете на мъничето какво предстои. Можете да използвате любима кукла или играчка, на която първо да поставите маската.
2. Маската трябва да бъде прилепнала Ако маската на инхалатора не е плътно прилепена до лицето на детето, това намалява количеството мъгла, което детето вдишва. А откъде се вдишва правилно? Принципно от носа. Но ако той е запушен или на детето му е трудно да контролира дишането си – някаква инхалация е по-добре от никаква.
Още полезни съвети вижте във видеото.
Редактор: Маргарита Стоянчева