Снимка: NOVA СПЕЦИАЛНО
Експедиция на NOVA и Explorers Club Bulgaria
Започва рубриката „Непознатите земи”, в която репортерите на NOVA ще показват и ще разказват за своите пътешествия до далечни места. Изпълнителният продуцент на Новините на NOVA и водещ Методи Владимиров заяви, че в 90% от местата не е стъпвала българска телевизия.
"Всичко това, което ще видим, репортерите го снимат само с телефон. Това е едно предизвикателство, което отправихме към тях. Те са по двама и се снимат сами и всички кадри са заснети с телефон", допълни Владимиров.
Приключението на NOVA започва от Боливия. Тръгваме из „Непознатите земи”, заедно с изследователите от Explorers Club Bulgaria.
След 16 часа полети и още няколко с джип, на над 11 хил. км от България пред нас се открива Салар де Уюни. Място, сякаш от друга планета. „Добре дошли на най-голямата солна равнина в света, тя се разпростира на площ над 10 хил. кв км”, казва Лирой.
Смята се, че там е и най-голямото литиево находище в света. Водата е 10 пъти по-солена от тази в океана. Съдържанието на сол във водата е 45% и това може да бъде видяно няколко секунди, след като си потопите ръката във водата.
В сърцето на солната равнина се намира Островът на кактусите. Преди самотно място, днес туристическа атракция. Най-високият кактус е 8,50 метра предполага се, че той е на 8 хил. години.
Равнината се ползва и като снимачна площадка. „Тук е сниман филмът „Междузвездни войни” през 2017 година”, обясни проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географски факултет към Софийски университет и председател на Explorers Club Bulgaria.
А на залез човек може да се обърка къде свършва небето и откъде започва земята. Казват, че това е най-голямото водно огледало в света. Освен с най-голямата солна равнина, Боливия може да се похвали и с най-високата столица в света – Ла Пас.
Още с кацането надморската височина вече е над 4 000 м. Там градският транспорт вместо на земята е във въздуха - кабинков лифт. Надморска височина често създава проблеми на туристите. Първите симптоми - главоболие, задух и виене на свят. Индианците обаче знаят как да излекуват това. Кислородната бутилка винаги е в багажника. А за да не се стига до ползването ѝ, местните имат алтернатива – листа от кока.
„Взимате едно листо, отхапвате и останалото от листото го поставяте в устата си. Важно е да остане цяло, а не да го дъвчете. Идеята е да се намокри, за да се отдели сокът по-ефективно, подобно на тютюна”, обяснява Лирой.
Лирой разказва, че повечето туристи мислят, че им предлагат дрога. „Дава ви енергия, държи ви във фокус и в същото време нещо много важно – намалява глада ви. Но трябва да знаете, че листата от кока, не са кокаин”.
Цветният живот в Боливия веднага се забелязва в шарените поли на боливийките. „Важно е полата да бъде обемна. Особено когато съм в града, а нямам работа, полата трябва да бъде възможно най-широка, с няколко ката дантелени фусти отдолу”, твърди Дейзи Копа.
Колкото по-голяма е полата, толкова по-заможно е семейството. Така дрехата издава и статута в обществото.
От Ла Пас тръгваме към Титикака - най-високото плавателно езеро в света. „Титикака се произнася на местния език „титияя”, което означава каменна пума. Ако вземем карта на езерото Титикака и я завъртим под подходящ ъгъл, ще видим, че имаме една пума, която яде заек”, отбелязва проф. Найденов.
На два часа път с лодка е Исла дел Сол или Островът на слънцето. Дом на 3 000 души от племето Аймара. Там с местен ритуал ни посреща шаманът Херман Мулисака. За да оцелеят хората, отглеждат зеленчуци и животни. „Сутрин се събуждаме в 5 часа, за да приготвим супа за закуска, защото ние имаме нужда от много енергия през деня, не се получава само с кафе. Ако сте забелязали тук няма таксита и ние трябва да вървим много пеша, понякога до 5 км”, посочва Вероника Мамкал.
„Непознатите земи”: Пазарът на вещиците в Боливия (ВИДЕО)
Водата от езерото се използва, както за къпане, така и за пране. На острова има електричество от едва 20 години, но въпреки трудностите местните не забравят да се веселят. „Животът е много различен, обикновен, но ние сме щастливи от това. Понякога, за да имаме какво да ядем - сушим зеленчуците. Гладът не е проблем, защото знаем как да се справяме с него”, казва музикант.
От лодката се качваме в джипа. Така след дълъг преход по черния път стигаме до Червената лагуна. Името ѝ идва от цвета на водораслите, които растат в нея. „Основната причина, поради която целият свят идва точно на това място е, защото единственото в света, където са събрани трите различни разновидности на розовото фламинго– андиан, чилиан и джеймс”, подчерта Северина Маркова от Explorers Club Bulgaria.
Дълго проучван е бил въпросът защо три от шестте вида фламинги в света избират за свой дом именно Боливия. Оказва се, че причината е, че в лагуните има планктон, с който те се хранят. „Има уникална микрофлора , която е под водата, специални микроорганизими, които подпомагат размножаването на фламингите подпомагат и тяхното оцветяване с възрастта”.
В планината климатът е суров. През зимата температурите достигат до -30 градуса.Така оцеляването за фламингите е трудно. „Те спят на един крак главата им е завита върху гърба и когато замръзне водата, тъй като са крехки животни с много фини крака, се чупят и загиват.
Боливия предлага и екстремно приключение с колело за авантюристите. Близо 70 км тесен път в Андите. На места широчината му достига едва метър. Но колкото опасно, преживяването е толкова и красиво. Там се намира и Пътят на смъртта. Името му не е случайно. Води се и статистика на пострадалите туристи заради опасния терен, годишно те са стотици.
Понякога „Непознатите земи” ни отвеждат на 5200 м надморска височина, но всеки изминат метър те прави част от непознатия и далечен свят на Южна Америка.
Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria.
Автори: Глория Николова / Наталия Герджикова
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase