Фон дер Лайен представи 26 комисари, които Европейският парламент трябва

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи комисарите и техните ресори. Българската кандидатура е Екатерина Захариева. Тя е предложена да оглави ресор „Стартъп, иновации и изследвания”.

Европейската комисия е една от най-влиятелните институции в Европейския съюз. Затова съставът ѝ за следващите пет години е нещо, което привлича значително внимание. Фон дер Лайен представи 26 комисари, които Европейският парламент трябва да одобри преди да поемат постовете. Най-важните позиции са тези, свързани с прехода към зелени технологии, отбраната и военната индустрия и конкурентоспособността на Европейския съюз спрямо Съединените щати и Китай.

Захариева: България получи един от ресорите на бъдещето, който е изключително важен

Фон дер Лайен каза, че ресорът на Захариева е в центъра на европейската икономика. „Екатерина Захариева ще поеме ресора по „Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации”. Трябва да поставим научните изследвания, иновациите и технологиите в центъра на нашата икономика. Тя ще ни помогне да гарантираме, че инвестираме все по-целенасочено разходите си в стратегически приоритети и революционни иновации”, каза председателят на ЕК.

„Ресорът, който България получи, е един от ресорите на бъдещето - изключително важен и в центъра на следващата Еврокомисия. Искам да изкажа благодарност за доверието и за номинацията на Урсула фон дер Лайен и на българското правителство. Осъзнавам отговорността - тя е голяма”, каза Захариева.

Какво представлява Европейската комисия

На фона на войната в Украйна, един от ключовите ресори получава бившият литовски премиер Андрюс Кубилюс. Той ще отговаря за отбраната, което включва изграждането на капацитета на Европа да произвежда оръжия и боеприпаси - нещо, на което не се обръщаше внимание от десетилетия. На практика, втори човек в Комисията след самата Фон дер Лайен ще е Тереса Рибера. „Тя ще ръководи работата, която ще гарантира, че Европа спазва графика, разписан в Зелената сделка”, обясни председателят на ЕК.

За това колко важен за Комисията е преходът към зелените технологии свидетелства фактът, че той е поверен на заместника на Фон дер Лайен. Очаквано, външната политика поема Кая Калас - досегашният премиер на Естония.

Определянето на комисарите имаше и своя скандал. Френският комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон подаде оставка и обвини Урсула фон дер Лайен, че има погрешно управленско поведение. Според наблюдатели германката от дълго време има разногласия с Бретон. Франция получи отново същия ресор, но досегашният комисар е сменен от Стефан Сужурне.

Що се отнася до цялостната стратегия и цели на новата Комисия, Фон дер Лайен ги обобщи така: „Нашите основни приоритети - без да ги класирам по важност, са просперитет, сигурност и демокрация. Това са всеобхватните теми, които се развиват на фона на конкурентоспособността, от която се нуждаем за двата големи прехода - декарбонизацията и дигитализацията на нашата икономика”.

Още няколко важни момента - някои евродепутати не бяха доволни от поведението на Фон дер Лайен. Тя се срещна с водещите фигури в Европарламента, но отказа да им обясни кой комисар какво ще прави. Впечатление прави и понижението на унгарския еврокомисар. Оливер Вархеи ще отговаря за здравето и ветеринарното дело, вместо за разширяването на Съюза. Това вероятно е резултат от напрежението между Комисията и Унгария заради проруските позиции на Виктор Орбан.

Политическите коментари за ресора на България в ЕК

Някои поставят под въпрос и това, че Гърция получава транспорта. В самата страна това е едни от най-проблемните сектори. А редица държави обвиняват Атина, че не прави достатъчно, за да спре така наречения „флот в сянка” - корабите, с които Русия заобикаля санкциите и продава петрола по целия свят.

Сред новите комисари има 11 жени, или 40% от състава на новата Еврокомисия. Жените заемат повече заместник-председателски постове. Всички кандидати ще преминат през изслушвания с депутати от Европейския парламент, които трябва да одобрят кандидатурата им. Следващата комисия ще встъпи в длъжност до края на годината.

Пълният списък на кандидатите:

Тереса Рибера - конкурентност 

Хена Виркунен - цифрови и гранични технологии, сигурност и демокрация

Стефан Сежурне - промишленост и вътрешен пазар

Кая Калас - чуждестранна политика

Роксана Мънзату - хора, образование и умения

Рафаеле Фито - кохезия и реформи

Марош Шефчович - търговска и икономическа сигурност (ново портфолио)

Валдис Домбровскис - икономика и продуктивност и въвеждане и опростяване 

Дубравка Шуица - Средиземноморието

Оливер Вархей - здравеопазване и хуманно отношение към животните

Вопке Хукстра - климат, чист растеж и нулеви емисии

Андрюс Кубилюс - отбрана и космос

Марта Кос - разширяване 

Йозеф Сикела - международно партньорство

Костас Кадис - рибарство и океани

Мария Луиш Албукерке - финансови услуги и инвестиционен съюз 

Хаджа Лабиб - извънредни ситуации и управление на кризи

Магнус Брунер - вътрешни работи и миграция

Йесика Розуол - околна среда, водна устойчивост и конкурентна кръгла икономика

Пьотр Серафим - бюджет, борба със злоупотребите 

Дан Йоргенсен - енергия и жилищен фонд

Екатерина Захариева - стартъпи, проучвания и иновация

Майкъл Макгра - демокрация, правосъдие и спазване на законите

Апостолос Цицикостас - устойчив транспорт 

Кристоф Ханзен - земеделие и храни

Глен Микалеф - младежи, култура и спорт

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Репортер: Антоанета Николова

Редактор: Георги Генов