В Малкия Берлин било забранено на хората от двете противоположни страни дори да се поздравяват

Вече е трудно да си представим, че Берлин някога е бил разделен от стена. В продължение на 28 години тази емблематична структура оформя съдбата на града. Берлинската стена пада през 1989 година, припомня репортаж на "Дойче веле".

В края на Втората световна война съюзниците разделят не само Германия, но и Берлин на четири окупационни зони. Западните зони са администрирани от САЩ, Великобритания и Франция,
а източната зона - от СССР. Първоначално се спира преминаването на хората, след това бившата ГДР издига стената на 13 август 1961 година. Тя е построена, а целият Западен Берлин е запечатан. 

Германия отбелязва 35 години от падането на Берлинската стена

Когато стената е издигната, отчаяни хора скачат от прозорците на „Бернауер Щрасе“. През годините стената се превръща в сложна гранична укрепителна система. 140 души загиват или от прострелване, или при опит за бягство през Берлинската стена. 

Малко селце между Тюрингия и Бавария винаги е било естествена граница между двете провинции. И това никога не е било проблем до 1945 година, когато съюзниците разделят Германия помежду си. Административната граница в малкото селце Мьодларойд се превръща в национална, разделяща приятели и семейства. Забранено било на хората от противоположните страни дори да се поздравяват. Американските войници кръщават мястото Малкият Берлин. Хората оставят част от стената, за да могат бъдещите поколения да разберат какво означава да живееш в разделена държава. 

Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Евромакс“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 11.30 ч. и понеделник от 22.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Редактор: Весела Веселинова