Какво представлява той?
След фаталния случай с починалото бебе в линейка стана ясно, че нощните дежурства в родилните отделения в Петрич и Сандански работят на ротационен принцип. Какъв точно е той?
Проверки след смъртта на бебе в линейка: Има ли съмнения за лекарска небрежност
Липсата на лекари там е огромна. От лечебното заведение посочват, че се налага на всеки специалист да работи извънредно. В част от отделенията 15 дни в месеца след 19:30 ч. дежурен е филиалът в Сандански, а в останалите 15 – този в Петрич.
„30 дни в месеца работят всички отделения денонощно и в двата града. Само в едната половина на месеца се налага след 19.30 ч. до 07.30 ч. на другата сутрин да се поема или Петрич, или Сандански заради намаления състав. За да може да съществува болницата, се налага в едната да се поемат нощните спешни повиквания 2 седмица. Имаме един неонатолог. Кой мисли, че той може да изкара 30 денонощия? Нощно време 2 седмици помагат колегите от Петрич, за да може той да вземе глътка въздух”, коментира в ефира на „Здравей, България” Мария Георгиева, административен секретар в приемния блок на „Югозападна болница”.
В понеделник Общинският съвет в Сандански изслуша завеждащия спешния център в града, както и управителя на лечебното заведение. Протестиращи поискаха оставки след трагедията.
„Първо протестите ще са мирни. После ще започнем да затваряме пътища. Не сме доволни от днешното извънредно заседание на Общинския съвет. Събота и неделя ще се съберем много повече хора. Ние не можем да върнем това дете, но искаме да имаме болница и да не губим повече деца", посочи Асен Гогов, братовчед на родилката.
Повече гледайте във видеото.