На манипулиран от ИИ кадър изглежда, че двамата се целуват
Фалшиво видео вкара в любовен романс Илон Мъск и премиерът на Италия - Джорджа Мелони. От кадър в социалната мрежа Х изглежда, че двамата се целуват по време на официалната церемония по откриването на възстановената катедрала „Нотр Дам” във Франция. Единственото реално в историята обаче е тяхна снимка от същото събитие, която е била манипулирана с изкуствен интелект.
„Снимката, от която е направено видеото, е изключително удобна да се направи нещо такова. Напоследък нашумяват тези kissing AI приложения, където можеш да сложиш снимка и да накараш хората да се целуват и е много лесно. В последните 1-2 месеца е доста нашумяло”, посочва експертът по киберсигурност Симеон Нгуен.
"Политико": Мелони е най-влиятелната личност в Европа
В случая избрани са били Мелони и Мъск, но само от същата тази церемония в Париж в подобен любовен романс можеха да попаднат личности като Доналд Тръмп и принц Уилям. „Може да се правят манипулации на политическо ниво. Политици да казват неща, които не са окей да ги казват, а да се пускат в стратегическо време преди избори”, обяснява още Нгуен.
В случая посланието под италианския пост, съдържащ фалшивото видео, гласи, че народът им се е уредил. На какво обаче да вярваме – на възможностите на технологиите или на очите си, според психолозите е ключово при този вид манипулации.
„Невежеството е един много голям фактор при възприемането на фалшивите новини. По-лошият момент е че невежеството може де ни накара, когато видим една фалшива новина два или повече пъти ние да започнем да се доверяваме. Ние сме ирационални същества и се доверяваме на очите и сетивата си. Затова е добре да включим по-високо ниво на критично мислене”, коментира психологът Ина Антонова.
А сигналите, които на пръв поглед трябва да ни подскажат, че една снимка или видео не са достоверни, според експертите звучат така:
„Лицата във фона се размазват, също така има неточности с ръката на Илон Мъск. Покрай устата и говора са най-честите индикации”, казва още експертът по киберсигурност.