С тях пациентите имат по-малка нужда от честата употреба на капки за очи

Изследователи от Университета на Ватерлоо, Канада, са създали новаторски контактни лещи, които могат непрекъснато да доставят лекарства в окото, пише изданието "Приложни материали" на Американското дружество на химиците.

Новите лещи ще са от полза за пациентите с увредено зрение, тъй като опростяват лечението и намаляват необходимостта от честа употреба на капки за очи. 

Японски учени създадоха пластмаса, която се разгражда в почвата и в морската вода (ВИДЕО)

За създаването на лещите е използван хидрогел на силиконова основа, който се втвърдява при излагане на ултравиолетова светлина. Този материал не само е гъвкав и здрав, но има и способността да задържа и постепенно да освобождава лекарства. 

Учени разработиха метод за създаване на изкуствени кръвоносни съдове

За целите на изследването е използван амоксицилин - антибиотик, който се прилага за лечение на очни инфекции.

Порестата структура на хидрогела позволява скоростта на освобождаване на лекарството да се регулира през целия период на носене на лещите. По този начин значително намалява рискът от грешки при прилагането и отпада необходимостта пациентите да спазват строг график за прием на лекарства.

Направените тестове са показвали, че хидрогелът запазва ефективността си дори след едномесечно съхранение, като същевременно остава безопасен за очите. 

Учените смятат, че разработката им може да намери широко приложение не само в офталмологията, но и в други области на биомедицината. 

Редактор: Виктория Гетова
Източник: Елена Христова, БТА