В миналото се е смятало за успех, ако изобщо преждевременно родените оцелеят

Амина се е родила три месеца по-рано. Нейният свят е неанотологичното отделение на Университетската болница в Есен, Германия. Майката на Амина прекарва часове наред до нейния кувьоз, осигурявайки на дъщеря си колкото се може повече физически контакт.

За бебето е изключително важно майката и персоналът да произвеждат близостта на отровата възможно най-много. „Имах силни контракции и ме отведоха веднага в болницата. Тогава ми изтекоха водите”, казва майката на малката Амина - Джамила.

Недоносените деца: България е сред рекордьорите в Европа по преждевременни раждания

Недоносените бебета са родени повече от три седмици по-рано. Според СЗО всяка година по света има 13 млн. преждевременни раждания. В Германия приблизително едно новородено на всеки единадесет, е недоносено. Резултатите варират значително.

Лукас Мадер казва, че веднъж роден преждевременно, човек остава „недоносче” цял живот. Той е на 27 години и живее близо до Мюнхен. Ефектите от преждевременното раждане са видими, но той отказва да им позволи да го определят. Лукас тренира усилено няколко пъти седмично.

Недоносените бебета: За тайната на малките крачки към голямото развитие

„Тренировките са особено важни за мен, за да се боря с ефектите на церебралната парализа, с която живея. Тренирането укрепва мускулите ми, така че не се чувствам толкова схванат в ежедневието. Освен това изграждам мускули, за да остана физически здрав и да повиша самочувствието си”, разказва младият мъж.

Раждането на Лукас е въпрос на живот и смърт. Майка му очаквала близнаци, когато получила тежко усложнение при бременност и вече не можела да ги износи до термина си.

„Казали на мъжа ми, че не знаят дали някой от нас тримата ще оцелее. Лена тежеше 290 г – най-малкото недоносено дете в Германия, а Лукас беше 515 г. Той беше по-стабилен, но все още в опасност. Дъщеря ни Лена почина от тежък мозъчен кръвоизлив след една седмица. Лекарите знаеха, че Лукас, че ще оцелее, но не и какви ще бъдат последствията”, спомня си майката.

Тя разказва, че са минали почти два месеца, докато отново е могла да прегърне сина си. В миналото се е смятало за успех недоносеното бебе изобщо да оцелее. Изследователите стичат качеството на живот след това за второстепенен въпрос. На болниците им трябвали години, за да разберат колко важен е физическият контакт между майката и бебето.

„Когато Лукас беше на 2 години, той все още не ходеше, дори не пълзеше. Само се търкаляше. Невролозите казваха, че е недоносен и ще го израсте”, казва още майката на Лукас.

Според ръководителят на педиатричното управление в Есен Брита Хюнинг недоносеността има въздействие върху целия живот. Дори като възрастни много недоносени живеят с неврологични проблеми. Те могат да страдат от парализа, да имат проблеми със зрението или слуха или да получават чести респираторни заболявания. Развитието на мозъка е от ключово значение.

Само 1/3 от родените недоносени бебета, израстват с никакви дългосрочни последици. За майка си Диего е малко чудо. „Когато се роди толкова малък, не сме предполагали, че ще се развие така добре”, казва тя.

Въпреки лошата първоначална прогноза, Диего е активен тийнейджър. Роден три месеца и половина преждевременно,тежейки само 580 г, той получава интензивни грижи в продължение на три месеца. „Плачеш по цял ден от сутрин до вечер, беше с хиляди кабели по себе си”, добавя майка му.

Диего смята за откачено, че е бил толкова малък при раждането си. „Родителите ми винаги ми казват, че съм се побирал в една длан. Някак странно, но и невероятно е”, казва момчето.

Още по темата гледайте във видеото. То е част от поредицата „DW репортерът“ на „Дойче веле“, която се излъчва всяка неделя от 16:15  ч. и във вторник по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Редактор: Виктория Гетова