Реакциите ни могат да дадат ценна информация

Времето за реакция може да разкрие изненадващо много за това какво се случва в тялото ни - от здравето на мозъка до риска от преждевременна смърт.

С напредването на възрастта реакциите ни постепенно се забавят. Това е една от причините, поради която спортните постижения започват да спадат след 30-ата година.

Снимка: iStock

Учените установяват, че поддържането на добро време за реакция може да бъде важен показател, че мозъкът ни все още функционира добре, дори и с напредването на възрастта. Но това не е всичко. Реакциите ни могат да дадат ценна информация и за състоянието на сърцето, както и за общия риск от преждевременна смърт.

Прекомерна сънливост? Кога е време да се „събудим” за опасностите

„Някои хора просто по природа реагират по-бързо от други, още преди да се проявят признаци на стареене. Но влошаването на времето за реакция вероятно показва натрупване на свързани с възрастта увреждания. Това е маркер, който ни казва много за общото функциониране на редица биологични системи”, обяснява професор Саймън Кокс, специалист по стареене на мозъка и когнитивните функции от Университета в Единбург, Шотландия

📏 Как да проверим времето си за реакция у дома?

Има лесен тест, известен като „тест с падане на линийка“. Необходимо е съдействие от някого, както и линийка:

→ Седни на стол и постави ръката си на маса, така че китката да виси от ръба, а палецът и показалецът ти да сочат нагоре.

→ Помоли някого да държи линийката вертикално над ръката ти, така че нулата (където започват числата) да е точно срещу палеца ти.

→ Без предупреждение, твоят помощник трябва да пусне линийката, а ти трябва да я хванеш възможно най-бързо.

→ Разстоянието, което линийката е изминала преди да я хванеш, показва колко бързи са реакциите ти.

📊 Резултатите

Отличен: под 7.5 см

• Над средното: 7.5 - 15.9 см

• Среден: 15.9 - 20.4 см

• Под средното: над 20.4 см

• Лош: над 28 см

⚠️ Изследвания сред населението показват, че има връзка между скоростта на влошаване на реакциите и риска от различни възрастово обвързани заболявания. 

Времето за реакция на човек също е свързано със склонността му към падания, загубата на способност за самостоятелен живот и началото на деменция.

Въпреки това според Кокс еднократно измерване на времето за реакция не разкрива много, тъй като скоростите на реакция варират значително от човекa поради фактори като пол, генетика, физическа форма, начин на живот и дори тип личност. Кокс отбелязва, че вероятно по-важно е как вашата скорост на реакция варира, ако сравнявате представянето си на същия тест във времето - например, на годишни интервали през десетилетие, и дали започва забележимо да намалява.

Изменението на климата "наелектризира" полена и засилва алергиите

Както посочва Кокс, нашата способност да реагираме разчита на мрежа от взаимосвързани сензорни системи: колко добре виждаме, чуваме или дори усещаме даден стимул, колко бързо нашият мозък може да обработи информацията, която получава от очите или ушите ни и да издаде сигнал в отговор, и накрая колко бързо нервните влакна, мускулите и сухожилията могат да изпълнят това, което мозъкът им казва да направят. „Всички тези части от пъзела могат да бъдат засегнати от стареенето, и не непременно в еднаква степен при всички хорa”, казва Кокс.

Снимка: iStock

Има две компоненти на реакцията при теста с пускане на линийка - способността на мозъка да направи бърза оценка, че тя е била пусната, и скоростта, с която тялото може да действа според инструкциите на мозъка да я хване. Изследователите са установили, че първият компонент на тази мрежа, който започва да се разпада, обикновено около средата на живота, е физическата ни способност да действаме според сигналите на мозъка. Така че, мозъкът ни може да забележи, че линийката е била пусната в рамките на милисекунди - но все пак отнема известно време на тялото да навакса.

В Университета на Колорадо Боулдър професор Алаа Ахмед е установила, че с напредването на възрастта, времето ни за реакция може да зависи повече от цялостното ни здраве, отколкото от мозъка ни. Тя казва, че това може да се дължи на факта, че неща като бързите мускулни влакна, които позволяват бързата ни физическа реакция, са отслабнали, или защото нашите митохондрии - компонентите в клетките ни, които произвеждат енергия, работят по-слабо, което означава, че сме по-малко ефективни в бързите движения.

„При по-възрастните хора да се движат по-бързо изисква повече усилия, затова те разчитат основно на по-бърза реакция”, казва Ахмед. В същото време, ако човек е в относително добро здраве, мозъкът и централната нервна система могат да останат доста ефективни и с напредването на възрастта.

Освен теста с линийката, времето за реакция може да се тества и с лесни компютърни игри, като например Human Benchmark Reaction Time Test - игра, в която се чака червено поле да стане зелено и трябва да се кликне възможно най-бързо.

Рязко влошаване на резултатите с времето може да показва комбинация от проблеми в сетивните системи и забавяне в процеса на вземане на решения от мозъка. Изследване от миналата година установява, че загубата на зрителна чувствителност при разпознаване и реакция на визуални модели може да бъде един от най-ранните признаци на деменция - започваща още десетилетие преди да се появят видими симптоми.

„С възрастта нервните влакна в бялото вещество на мозъка започват да предават сигналите по-малко ефективно, което води до по-бавно обработване на информацията. След като решението за реакция е взето, нервите, които свързват мозъка с мускулите, също трябва да са в добро състояние, за да предадат сигнала бързо, но и те стареят”, обяснява професор Кокс.

🧠 Как да подобрим времето си за реакция?

Има начини да забавим или дори да предотвратим този процес. Учени препоръчват двойното трениране, при което се съчетават физическо движение и умствена дейност.

Например:

→ Ходене, докато въртиш глава наляво и надясно

→ Балансиране на един крак, докато произнасяш азбуката

→ Хвърляне на топка, докато правиш определени асоциации

Снимка: iStock

Много дейности, които се свързват със здравословното стареене - да продължиш да спортуваш в по-късна възраст, да започнеш да свириш на музикален инструмент след пенсия, или просто да се ангажираш със занимания за ума като настолни игри, могат да окажат положително въздействие върху времето за реакция.

Редактор: Георги Генов