Фармацевтичното замърсяване променя поведението им

Ново проучване разкрива странно въздействие върху атлантическата сьомга. Оказва се, че човешките лекарства в реките ги карат да плуват по-бързо. Учените откриха, че сънотворните и болкоуспокояващите променят поведението на сьомгите.

Те им помагат да се ориентират по-добре. Това обаче поражда опасения за здравето на екосистемата. Изследователите настояват за предприемане на незабавни действия за намаляване на фармацевтичното замърсяване. Те искат да защитят дивата природа от тези невидими заплахи.

Как се приготвя пушена сьомга

Според доклад на New York Post, ново проучване разкрива, че следи от приспивателни и болкоуспокояващи, попадащи в реките от човешки отпадъци, променят поведението на застрашените риби по време на критичните им миграционни пътувания. Така дивата атлантическа сьомга плува по-бързо от всякога - благодарение на фармацевтичните отпадъци.

Учените, изучаващи шведската река Дал, установиха, че младите екземпляри сьомга, изложени на клобазам – лекарство, което обикновено се предписва за нарушения на съня – се придвижват по водноелектрическите язовири по-бързо от техните еквиваленти, които не са употребили лекарства.

Редактор: Цветина Петкова