Разказва „Дойче Веле”
От средата на XIX век средното глобално морско ниво се е повишило с 20 сантиметра. Сега се покачва още по-бързо - приблизително с 4 милиметра на година.Това, заедно с по-интензивните бури, оказва натиск върху крайбрежните райони. Скалите ерозират, плажовете се потапят.
Разказва „Дойче веле”:
В Латвия покритата със сняг брегова ивица е заменила градини. На място, където сега вълните почти се разбиват в пясъчни дюни, някога хората са гледали плодове и зеленчуци. Но къщите им ги няма. Отмити са от Балтийско море.
В Бернати - район с природна красота на западния бряг на Латвия, морето е отнесло цели села. Районът е особено уязвим, когато връхлети буря.
„Не помня точната година, но беше по времето на СССР. Всичко тук беше отмито. Тук бяха къщите на трима граничари и те си отидоха. Изглеждаше много зле. Онази нощ спах в леглото, напълно облечен, почти бях с ботушите си, готов да бягам. Водата плискаше през оградата”, разказва 82-годишният Ернест Шлисарис. Бурята, която го събужда, идва една нощ през октомври 1967 г. На сутринта морето отново се успокоява, а водата се оттегля.
Заради климатичните промени: Сол съсипва почвата по крайбрежието на Ел Салвадор (ВИДЕО)
Но това продължава да се случва. С течение на годините бреговата линия се измества навътре с поне 100 метра. Къщата на възрастния мъж е единствената оцеляла. Той използва отломките от други домове, за да държи вълните на разстояние.
Според експерти една от причините крайбрежието да ерозира толкова е пристанището в град Лиепая. Намира се на 16 километра и е променил от цялата брегова линия. Останките от бивша военна крепост, построена в края на 19 век, сега свидетелстват за тези промени, причинени от пристанището.
Когато пристанището е построено преди повече от 100 години, са монтирани масивни вълноломи. Морското дъно е изровено, за да могат корабите да акостират. Това включва изкопаване на огромни количества пясък и отлагането му по-навътре в морето. Това променя естественото подводно движение на тонове пясък по цялото западно крайбрежие, причинявайки ерозията.
Изследователите казват, че друга причина е изменението на климата. Не толкова затоплянето, колкото екстремните метеорологични явления. „Сега бурите се случват по-често и те могат да отмият брега. Те могат да променят посоката на вятъра, което пък да направи наводненията от морето по-тежки”, обяснява геологът Лина Брунина.
Проливните дъждове в Зимбабве принуждават хората да напускат домовете си (ВИДЕО)
Тя работи в столицата Рига и е прекарала години в изучаване на 500-километровото крайбрежие на Балтийско море на Латвия.
Но Лина Брунина не се тревожи. Природата просто си връща това, което хората са ѝ отнели. Тя е много по-загрижена за замърсяването на Балтийско море.
„В Балтика има много проблеми. Но замърсяването е най-големият. Източниците на замърсяване варират от старо военно оборудване до микропластмаси”, казва Лина Брунина.
Ернест също не се паникьосва. Напротив неговата собственост се е превърнала в романтичен полуостров, заобиколен от бурното Балтийско море.
Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света” на „Дойче веле”, което се излъчва всяка неделя от 21:30 ч. и сряда от 22:30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле” и в ефира на „Събуди се” по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Ина ГригороваПоследвайте ни