Като основна причина е посочен големият брой пациенти при един личен лекар
Драстично влошаване на здравеопазването в някои области у нас отчитат експерти. Като основна причина е посочен големият брой пациенти при един личен лекар, но статистиката включва и здравно неосигурените лица. Проблем обаче е и липсата на интерес от страна на лекарите да работят във въпросните области. Примерът е от Търговище.
Проучване показва, че средно за страната един личен лекар обслужва около1500 пациенти. Наша проверка установи, че в Търговищко техният брой е над 2300. Дали това влияе на качеството на здравеопазването: „Не съм съгласен с изводите, които са направени от тази статистика, защото на базата на количествени показатели са направени изводите, че това влошава качеството на обслужване. Действително е проблем за колегите, които работят самостоятелно. Самият ангажимент, който поемат общопрактикуващите лекари, е доста голям като време и ангажименти и като възможности да се отговори на очакванията на пациентите”, обясни д-р Светослав Стефанов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Търговище.
От РЗОК - Търговище твърдят, че през последните години се е увеличил броят на здравно неосигурените и има разлика между брой пациенти при личен лекар и имащи право да получат медицинска помощ и това изкривява статистиката.
„Техният брой като здравно осигурени лица, които се обслужват от общопрактикуващ лекар е по-малък средно с около 500 човека са по-малко, т.е. пациентската листа, съдържаща само здравноосигурени лица, се движи между 1700-1800 човека при един общопрактикуващ лекар”, каза д-р Йошенка Ненчева, директор на РЗОК – Търговище.
Като цяло пациентите са доволни от личните си лекари, не са ги сменяли от години. Според тях големите опашки пред кабинетите и дългото чакане се отразяват отрицателно върху здравното обслужване.
Има и друг проблем. В Търговищко липсват млади лекари, те са под 10 процента от общия брой специалисти. Интерес към работа в областта почти няма - не само заради заплащането. Отношението на хората към тях допълнително накланя везните в полза на реализация в чужбина.